I november faldt den første regn i Gaza. Det markerede begyndelsen på vinteren – en katastrofe for de hundredtusindvis af mennesker, der har mistet deres hjem i de seneste års voldsomme bombardementer.
Folkekirkens Nødhjælps humanitære koordinator for Palæstina, Nadja Sørelvmo, er netop hjemvendt efter et besøg i Gaza. Og hun beretter om rystende forhold for helt almindelige familier:
Så mange har vi hjulpet
Siden konfliktens udbrud i oktober 2023 har Folkekirkens Nødhjælp sammen med vores lokale partnere hjulpet 1,013,435 mennesker i GAza.
”Rundt omkring os boede mennesker i gamle telte eller under slidte presenninger. De giver stort set ingen beskyttelse mod regn, kulde og vind. Det vil sige, at tusindvis af mennesker nu i praksis bor under åben himmel. I silende regnvejr,” fortæller hun.
Nadja Sørelvmo så med egne øjne, hvor stor en forskel Folkekirkens Nødhjælps lokale partnere har gjort under hele konflikten – og stadig gør.
”Familierne lever under ubarmhjertige forhold oven i krigens brutaliteter. Vores arbejde med for eksempel at fjerne affald i lejrene forhindrer livsfarlige sygdomme i at sprede sig og bidrager til mere sikre forhold. Men behovet for nødhjælp er stadig enormt,” siger hun.
Der er slet ikke kommet telte nok ind i Gaza i de seneste måneder i forhold til, hvor mange der mangler tag over hovedet denne vinter. Og der mangler også værktøj til at dræne regnvandet væk fra teltene og fjerne affald. Flere NGO’er står klar med udstyret i nabolandene, men de kan ikke få tilladelse til at køre det ind over grænsen.
Allerede efter få dages regn står mange telte under vand. Men indbyggerne har intet andet sted at tage hen.
Vi kæmper hver dag for at holde håbet i live – midt i denne barske virkelighed. Vi arbejder under bombardementer, knappe ressourcer og omgivet af familier, der har mistet alt. Vi ved, at vores arbejde stadig gør en forskel – trods alt. Jeres støtte minder os om, at vi ikke er alene, og at vores stemmer bliver hørt.Medarbejder fra Folkekirkens Nødhjælp i Gaza
Til trods for de ekstremt vanskelige forhold, er et alligevel lykkedes for Folkekirkens Nødhjælp at holde arbejdet i gang under hele blokaden. Et arbejde som ikke ville eksistere, hvis det ikke var for vores tætte samarbejde med lokale partnerorganisationer og frivillige.
6 måder, vi hjælper på lige nu
De seneste to år har vi gjort alt, hvad vi kunne, for at hjælpe Gazas befolkning igennem belejringen. Her er seks af de initiativer, som vi er i gang med lige nu:
1. Mad
Gennem hele belejringen af Gaza har manglen på mad været en ubarmhjertig følgesvend for familierne. Ekstremt høje fødevarepriser og sult dikterer stadig hverdagen mange indbyggere.
Vi støtter blandt andet tre grupper af frivillige i det centrale Gaza, Khan Younis og Zawayda med kontante beløb, som de bruger til at købe og lave mad til familier i nabolaget.
Vi har tidligere hjulpet de tre frivillig-grupper med at bygge lerovne og købe køkkenudstyr, så fælleskøkkener kunne komme op at køre. Her bager de hver dag frisk brød og laver suppe til nogle af deres sultne naboer.
Derudover uddeler de store poser med forskellige madvarer til familier i området.
2. Vand og hygiejne
- Vand: Hver dag kører vi ud med store lastbiler fyldt med rent vand til nogle af teltlejrene, så familierne kan få vand, som de ikke bliver syge af at drikke.
- Spildevand: Flere gange om ugen fjerner vi spildevand fra overfyldte toiletter og kloaksystemer i lejrene. Det forhindrer kloakvand i at løbe ud i områderne, hvor det ellers ville udgøre en stor sundhedsrisiko. På den måde holder vi lejrene renere, mindsker risikoen for sygdomme og gør toiletterne brugbare igen.
- Affald: Hver dag kører vi lastbiler med affald fra gaderne ud til lossepladserne, så affaldet kan blive destrueret på en sikker måde. Efter mere end to års bombardementer er der ingen offenlige skraldemænd til at gøre den slags, og derfor hober affaldet sig hurtigt op overalt. Det skaber alvorlige sundheds- og sikkerhedsrisici for familierne i Gaza.
3. Penge redder liv
Vi uddeler kontanter til nogle af de familier, der har det sværest, så de selv kan købe det, de har allermest brug for.
Når vi uddeler kontanter, kan vi naturligvis ikke kontrollere præcist, hvad pengene bliver brugt til. Erfaringerne viser, at de næsten altid bliver brugt på mad og medicin, når det er tilgængeligt. Men hvis familierne vurderer, at det for eksempel er vigtigere for dem at få repareret teltet i vinterkulden, så har de også frihed til det.
Alt i alt har kontantstøtte vist sig at være en både effektiv og værdig måde at uddele nødhjælp på i en krise som den, der udspiller sig i Gaza.
4. Oplysning om eksplosionsfaren
En vigtig del af arbejdet i Gaza er at sikre, at befolkningen har adgang til pålidelig information om forskellige farer – og hvordan de kan få hjælp.
Rundt om i de smadrede bygninger gemmer sig masser af bomberester og ueksploderet ammunition, som kan springe i luften når som helst. Det betyder, at det er med livet som indsats, når børnene leger i ruinerne – og når deres forældre går i gang med genopbygningen.
Derfor underviser vi både børn og voksne i, hvordan de kan forhindre ulykker. Og vi uddeler forskellige oplysningsmaterialer, der gør folk opmærksomme på risikoen.
Folkekirkens Nødhjælp lærer børn om farer og sikkerhed i Gaza
Ueksploderet ammunition i Gazas gader
5. Liv til landbruget
Sammen med vores partnere har vi løbende leveret frø og stiklinger til lokale bønder i Gaza, så de har kunnet kan dyrke og sælge grøntsager på det lokale marked – også da det var umuligt at få mad ind over grænsen.
Lige nu arbejder vi sammen med omkring 80 landmænd i Gaza. På den måde støtter vi både det lokale landbrug og hjælper med at skaffe sund mad til den sultende befolkning.
Projektet har overskriften ’Frø af håb’ (Seeds of hope), og alt i alt er 1.800 mennesker blevet hjulpet med at klare sig igennem krigen. Heraf er 100 af dem bønder i Khan Younis-området, som har fået hjælp i form af kontanter samt frø og stiklinger til nye afgrøder.
Landmanden til venstre på billedet herover har arbejdet med landbrug hele sit liv. Under krigen steg priserne på frø og udstyr kraftigt, og det blev umuligt for ham at fortsætte. Med støtte fra os og vores partner har han nu kunnet genoptage produktionen og sælge sine afgrøder lokalt.
Marken ovenover tilhører en familie, som vi har hjulpet med frø, jord, gødning og vejledning i at dyrke grøntsager. De har aldrig dyrket jorden før, men de har lært en masse og er nu motiveret til at fortsætte. Ud over familien bor der 30 fordrevne mennesker i deres husstand, og derfor er grøntsagerne meget tiltrængte.
I dag inspirerer de naboerne til at gøre det samme.
6. Støtte til udsatte kvinder
Vi støtter kvinder i Gaza, der driver små virksomheder, så de fortsat kan arbejde og skabe indkomst – som er afgørende for dem og deres familier. Nedenfor kan du møde to af dem:
Læs Khadijas historie her
I mere end 18 år drev Khadija en succesfuld virksomhed som skrædder og syerske. Da krigen ramte, blev hendes nabolag bombet, og hun måtte flygte.
Hun nåede lige akkurat at få en enkelt symaskine med sig. Familien fandt husly i Deier El Balah, men strømafbrydelser gjorde det svært at arbejde på den elektriske symaskine.
Khadija opsøgte derfor Folkekirkens Nødhjælps partner WAC, som gav hende startkapital til solpaneler, så symaskinen kunne bruges. Hun er nu tilbage i arbejde, men det er ikke helt det samme som før. Ni ud af ti i Gaza er på flugt og har kun det tøj, de flygtede i. Khadijas fokus er derfor nu på at reparere og genbruge tøj, hvilket der er stort behov for.
“Mit arbejde har givet mig en grund til at stå op om morgenen. Der er nogen, der har brug for mig, og når en kunde laver en ordre, får det mig til at føle mig levende og nødvendig,” fortæller Khadija.
Læs Leenas historie her
Leena er uddannet ernæringsekspert fra univesitetet i Gaza, og hun har specialiseret sig i at producere næringsrige dadler. Da krigen ramte under høstsæsonen, mistede hun hurtigt sin indkomst. Men hun tænkte kreativt og indså, at hvis hun arbejdede med dadlerne, inden de blev modne, kunne hun sikre et udbytte i længere tid.
Efter at have mistet sine produkter og sit udstyr opsøgte hun vores partner WAC, der gav hende startkapital til at genopbygge sin virksomhed. Pengene brugte hun på udstyr, og WAC hjalp også med et kursus i iværksætteri.
”Det var som at få en fuld uddannelse på fem dage. WAC var oprigtigt interesserede i min succes,” siger hun.
Leenas succes har både hjulpet hendes egen familie og skabt arbejdspladser for andre. Og den har sikret vigtig ernæring til sultne mennesker i lokalsamfundet. For Leena har arbejdet været en kilde til mening og normalitet i en svær tid.