© Omar Al-Qattaa AFP Ritzau Scanpix Omar Al-QattaaAFPRitzau Scanpix.jpg

Gaza: Sådan arbejder vi

Bombardementerne fortsætter trods våbenhvilen, alt for lidt nødhjælp kommer ind, og behovet er enormt. Alligevel lykkes vi hver dag med at hjælpe.

Situationen i Gaza er fortsat en humanitær katastrofe. Mere end et halvt år efter, at der blev meldt om våbenhvile, er hverdagen for helt almindelige familier i Gaza stadig præget af utryghed, sult og mangel på det mest basale.

Alligevel er Folkekirkens Nødhjælp fortsat til stede i Gaza. Vi arbejder gennem vores lokale palæstinensiske partnere og medarbejdere, som er på jorden hver dag.

Vi kæmper hver dag for at holde håbet i live midt i denne barske virkelighed. Vi arbejder under bombardementer, knappe ressourcer og omgivet af familier, der har mistet alt. Vi ved, at vores arbejde stadig gør en forskel. Danskernes støtte minder os om, at vi ikke er alene.
Christian Cramon, Landechef for Palæstina

Til trods for de ekstremt vanskelige forhold, er det alligevel lykkedes for Folkekirkens Nødhjælp at holde arbejdet i gang under hele blokaden. Et arbejde som ikke ville eksistere, hvis det ikke var for vores tætte samarbejde med lokale partnerorganisationer, frivillige og støtten fra danskerne.


Hvordan hjælper vi i Gaza lige nu?

På trods af de ekstremt vanskelige forhold er det lykkedes Folkekirkens Nødhjælp og vores lokale partnere, medarbejdere og frivillige at holde arbejdet i gang. Her er nogle af de områder, vi arbejder inden for lige nu:

Rent vand, sanitet og skadedyrsbekæmpelse

Vand: Vi kører store lastbiler med rent vand ud til teltlejre, så familierne kan få rent vand, så de ikke bliver syge. Vi vedligeholder også vandanlæg, blandt andet ved sundhedsfaciliteter. Det er helt afgørende for behandling af patienter.

Kloakvand: Vi tømmer og reparerer overfyldte toiletter og kloakker i teltlejre, så det beskidte vand ikke løber frit ud i områderne. Det mindsker risikoen for sygdomme og gør toiletterne brugbare igen.

Skrald og skadedyr: Vi står for daglig indsamling og bortskaffelse af skrald i nogle af de mest udsatte områder. Det er en direkte kamp mod de rotter og insekter, der ellers spreder sygdom mellem teltene. Vi uddeler også hygiejnepakker og laver oplysningskampagner om, hvordan forældre kan beskytte deres børn.

Mad og hjælp til lokalt landbrug

Gazas landbrug er stort set brudt sammen. Kun en meget lille del af de dyrkbare marker er stadig tilgængelige og uskadte, og de fleste drivhuse, brønde og frugthaver er ødelagte. Derfor arbejder vi sammen med lokale bønder og familier for at få gang i selv den mindste produktion af mad.

Sammen med vores partnere leverer vi frø, stiklinger og landbrugsredskaber til bønder, som kan dyrke og sælge grøntsager på det lokale marked. Vi hjælper også helt almindelige familier med at dyrke lidt grøntsager i haver og på tage midt i lejrene. På den måde bliver der lidt mere sund mad til de mennesker, der har allermest brug for det. Samtidig giver det også familierne en smule kontrol tilbage over deres eget liv.

Uddeling af kontanter

Hjælp til familier: Vi uddeler kontanter til de familier, der har det sværest, så de selv kan købe det, de har allermest brug for. Ofte bliver pengene brugt på mad og medicin, når det er tilgængeligt.

Frivillige: Endelig giver vi kontanter til frivillige grupper i lokalsamfundet, så de selv identificerer, hvad der er allermest behov for lige nu. Det er en både effektiv og værdig måde at give nødhjælp på.

Støtte til kvinder, der driver små virksomheder

Vi støtter kvinder i Gaza, der driver små virksomheder eller er i gang med at bygge dem op igen efter at have mistet alt. Med opstartskapital, træning og coaching kan de fortsætte deres arbejde og skabe en indkomst. Det er afgørende for dem og deres familier.

Beskyttelse og psykologhjælp

Mange familier i Gaza, og især børn, kvinder og mennesker med handicap, er i særligt udsatte situationer efter så mange år med krig. Derfor er beskyttelse en central del af vores arbejde.

Psykisk førstehjælp og terapi: Sammen med vores partnere tilbyder vi psykologhjælp til mennesker, der har mistet familiemedlemmer, hjem og livsgrundlag. Det kan være i form af samtaler, gruppeforløb eller psykisk førstehjælp.

Beskyttelse mod kønsbaseret vold og hjælp til overlevende: Vi hjælper kvinder og piger, der har været udsat for vold, og vi hjælper med at forebygge overgreb i de tætpakkede lejre.

Oplysning om eksplosionsfare: Rundt om i ruinerne ligger bomberester og ueksploderet ammunition, som kan sprænge i luften når som helst. Derfor lærer vi både børn og voksne, hvordan de undgår ulykker.

Beskyttelse gennem lokalsamfundet: Vi hjælper med at oprette og træne lokale grupper, der selv står for at holde øje med farer, hjælpe naboer i nød og styrke sammenhængskraften i deres områder.

Folkekirkens Nødhjælp lærer børn om farer og sikkerhed i Gaza

Ueksploderet ammunition i Gazas gader

Situationen i Gaza lige nu

Israel har udvidet sin kontrol over Gazastriben, og næsten hele befolkningen er trængt sammen på et lille område. Kun ganske få nødhjælps- og handelslastbiler får hver dag lov at køre ind. Og størstedelen af de internationale organisationer er blokeret fra at komme ind med hjælp og medarbejdere.

De fleste familier bor stadig i overfyldte telte, i midlertidige skure, på skoler eller i svært beskadigede bygninger. Køerne efter mad og vand er lange. Mangel på brændstof gør, at vandpumpestationer, kloakanlæg, hospitalsgeneratorer og transport ikke fungerer, som de skal.

Livsgrundlaget for langt de fleste familier er brudt sammen. Butikkerne mangler varer, priserne er stadig meget høje, og de fleste er nu helt afhængige af nødhjælp for at overleve. Samtidig er faren fra fortsatte luftangreb, ueksploderet ammunition i ruinerne og sult en del af dagligdagen.

Vi hører også historier om rotter og skadedyr, der breder sig hurtigt mellem teltene og de ødelagte bygninger. Det giver hudinfektioner og sygdom, især blandt børn, fordi skraldet hober sig op, kloaksystemet er sprunget i stykker, og der ikke er adgang til hverken skadedyrsbekæmpelse eller almindelig hygiejne.

Behovet er overvældende inden for alt: mad, vand, sanitet, husly, sundhed, uddannelse og beskyttelse. Der er også et voksende behov for at hjælpe familier med at genopbygge en form for hverdag og værdighed – for eksempel gennem reparation af boliger, genopretning af vandforsyning og små indkomstmuligheder.


Omar Al-QattaaAFPRitzau Scanpix.jpg © Omar Al-Qattaa AFP Ritzau Scanpix

I Gaza er sommervarmen farlig

Sommervejret med +30 grader har alvorlige konsekvenser for familier, som allerede har mistet alt. 

Støt Gaza nu
Twitter LinkedIn Facebook