© Kristian Skårhøj Andersen Medarbejdere i Folkekirkens Nødhjælp HQ

Medarbejdere i Danmark

Ledelse

Generalsekretær
Jonas Vejsager Nøddekær
Mobil: +45 2969 9121
Konstitueret International Direktør
Gitte Dyrhagen Husager
Program Direktør
Cecilie Bjørnskov-Johansen
Mobil: +45 2969 9132
Program Direktør
Roger Fasth
Engagementsdirektør
Lars Lindholm
Mobil: +45 5060 4029
Økonomidirektør
Jakob Dyhr Zangenberg

Generalsekretariatet

Pressechef
Poul Kjar
Mobil: +45 4186 5975
Senior Rådgiver
Mattias Söderberg
Klima
Direktionssekretær/PA
Gro Mali Brogaard Buhl
International Communications Officer
Mikkel Rytter Poulsen
Rådgiver
Anton Svane Olsen
Rådgiver og politisk kommunikator
Otto Lykketoft
Rådgiver og politisk kommunikator
Nora Sina

International afdeling

International afdeling

International Support

Financial Administrator
Giovanna Russo
Afdelingskoordinator
Helle Broe
Global koordinator
Antony Grange
Global koordinator
Carsten Trier Høj
Administrative/Finance Coordinator
Maria Gerlif Pilegaard
Studentermedhjælper
Nete Buch Klausen
International afdeling

Sikkerhed

Global Sikkerhedschef
Julian Barnard
Roving Safety and Security Advisor
Maywand Hamidi
Global Sikkerhedsrådgiver
Richard Housley
International afdeling

Den humanitære enhed

Mine Program Rådgiver & Teamleder Rådgiver
Lene Rasmussen
Chief Technical Advisor
Mark Wilkinson
Senior Humanitær Rådgiver
Nils Carstensen
Senior teknisk rådgiver
Anders Kolind
Beskyttelsesrådgiver
Sarah Alamri
Global Humanitær Rådgiver
Tobias Ndlovu
Global Protection Advisor
Maria Eleni Kollia
Program Support Koordinator
Mette Krarup Andersen
Programme Coordinator
Anna Elisabeth Gjøderum Gade
Studentermedhjælper
Amalie Kjer Berthelsen
Studentermedhjælper
Felix Gerk
International afdeling

Globale Partnerskaber og Ressourcemobilisering

Head of GPRM
Tina Breum Mariegaard
Senior Advisor
Catherine Goudouneix
Syrien og Libyen
Seniorrådgiver
Lars Jacobsen
Nepal & klimafinansiering globalt
Senior Rådgiver
Kira Petersen
Bangladesh & CAR
Seniorrådgiver i Partnership Liaison Bruxelles EU Focal Point
Maria Olsen
Bruxelles
Rådgiver
Mai Gad
Sudan, Sydsudan og Cambodia
Senior Advisor
Barbara Engelstoft
Etiopien og globale programmer
Seniorrådgiver
Sofie Næsdorf
Kenya og Ukraine
Seniorrådgiver
Eva Pineda Hansen
Fokus på danske fonde globalt
Seniorrådgiver
Heidi Raakjær Jespersen
Irak, Libanon og Palæstina
Senior Advisor, US Partnerships, Washington DC & Zimbabwe
Kristen Rasmussen
Advisor
Xaver Wegler
Administrator & Advisor
Christoffer Gruno
Advisor
Julia Schipper
Studentermedhjælper
Bidia Ndiaye
Studentermedhjælper
Nikolaj Bang Høfler
Studentermedhjælper
Alfred Lyster Thonke
International afdeling

Strategi og Kvalitetssikring

Leder af Strategi og Kvalitetssikring
Karen Birgitte Rasmussen
Data manager
Michael Elgaard Nielsen
Accountability and Complaints Advisor
Angie Georges Farah
MEAL advisor
Kelvin Gatuha Mungai
Humanitarian MEAL Advisor
Mia Chartouni
Databeskyttelseskonsulent
Kianoush Yazdanyar
Compliance koordinator
Han Van Kammen
Documentation and Reporting Coordinator
Ana Mosneaga
Studentermedhjælper
Olivia Zeboun
International afdeling

Program, Advocacy & Læring

Head of Unit
Peter Bo Larsen
Senior Advisor, Resilience and Climate
Alma García
Seniorrådgiver
Roya Høvsgaard
Menneskerettigheder og Erhverv
Senior Rådgiver, Religion og Udvikling
Jørgen Thomsen
Senior Rådgiver, Resilience og Klima
Sidsel Koordt Vognsen
På barsel
Project Officer
Cathrine Barklin
Senior Rådgiver, Global Policy og Fortalervirksomhed
Fie Lauritzen
Senior Rådgiver, Ligestilling
Kira Ugaz-Simonsen
Senior Rådgiver, Resilience og Agroøkologi
Mette Lund Sørensen
Senior Rådgiver, Resilience og Markedsbaserede programmer
Karin Wied Thomsen
Senior Rådgiver, Menneskerettigheder og Civic Space
Karina Pultz
Senior Rådgiver, Innovation
Christina Dahl-Jensen
Civic Space Advisor
Joy Anne Icayan
Prevention, Peacebuilding Conflict Advisor
Merle Steffens
Humanitarian Policy and Practice Advisor
Brona Higgins
Rådgiver, International Strategic Partnerships
Katinka Bach
Blended Finance Senior Advisor
Ulla Balle
Senior Advisor – Developement and Partnerships
Gustav Bjerregaard Nielsen
Studentermedhjælper
Rosa Pedersen
International afdeling

Learning Lab – Fabo Learning Community

Team Lead
Christoffer Bengt Meier
Learning Experience Designer
Gudrun Gadegaard Pedersen
Project Officer and Learning Experience Designer
Adaline Hui
Relations and Membership Lead
Beatrice Mauconduit
Member Liaison & Digital Learning Designer (Kenya)
Godwin Olingo
Project Manager
Tanja Holst Jensen
Creative Learning Designer and Visual Lead
Gry Zierau
Platform Lead and Project Manager
Tanya Tierney
Senior Learning Advisor
Runa Midtvåge
Student Assistant
Phuong Vy Tran

Engagement afdeling

Afdelingskoordinator / PA
Lena Arndal
Engagement afdeling

Fundraising og Marketing

Leder af Fundraising og Marketing
Cirkeline Buron
PA / Koordinator
Lisbeth Cardoso
Fundraising og Marketing

Medie

Teamleder
Christina Pedersen
Grafisk designer
Anne Mousten
Social Media Manager
Maria Thomsen Jørgensen
International Communications Officer
Rasmus Emil Gravesen
Visual Storyteller
Kristian Skårhøj Andersen
Digital redaktør
Caroline Van Halsema
International Communications Officer
Jesper Houborg
Kommunikationsrådgiver
Sidsel Brandt Hasberg
Studentermedhjælper
Michelle Grønkjær Jensen
Praktikant
Anna Eggert Andersen
Fundraising og Marketing

Kampagne

Teamleder for Kampagne
Thilde Marie Skaanning
Senior Project Manager
Valgerdur Hvidt Larsen
Donorer, ambassadører, protektorater
Senior konsulent Forretningsudvikling
Caroline Ørsted
Corporate Partnerships Manager
Kristine Dalgas
B2B/detail & Wefood
Senior Corporate Partnerships Manager
Tim Boye Jensen
Kampagneleder
Andreas Steen
Kampagneleder
Tobias Frandsen Thorup
Studentermedhjælper
Stine Knudtzen
Studentermedhjælper
Nicolai Søndergaard Beck
Studentermedhjælper
Signe Bruun
Fundraising og Marketing

Dialog

Team leder
Gitte Blemings
Projektleder
Ditte Krogh Lykkestrup
Dialog Fundraiser
Tina Bach Nielsen
Marketing automation specialist
Mette Wold
Copywriter
Emma Josefine Jespersen
Studentermedhjælper
Ane Birkebæk Andersen
Projektleder
Jasmin Mortensen
Engagement afdeling

Digital- og forretningsudvikling

Leder af Dialog og Udvikling
Thomas Warnsholdt
Manager
Anders Friis Daugbjerg
Digital Kanalansvarlig
Mikael van Ark
Digital forretningsprojektleder
Henriette Juul
Customer Experience Manager
Christian Klentz
Digital Marketing Manager
Kasper Bergholt
Forretningsudviklingskonsulent
Line Skovgaard Hansen
Digital medarbejder
Alma Rebekka Aisinger
Forretningsudviklingskonsulent
Peter Munkholm Nielsen
Forretningsudviklingskonsulent
Signe Gjelstrup Mouridsen
Analyst
Mathilde Duedahl Jørgensen
Coach
Valdemar Corell Lundberg
Engagement afdeling

Detail

Leder af Detail
Karina Skovhauge
Mobil: +45 5060 4036
Ansvarlig for Wefood
Jan-Martin Mikkelsen
Wefood
Butikskoordinator
Claus Wedel Petersen
Wefood Sjælland
Butikskoordinator
Mette Egholm
Wefood Jylland
Koordinator Detail
Tina Birk Klein
Vareforsyning og logistik
Frank Petersen
Wefood
Logistikkoordinator, Vest
Lars Magnussen
Koordinator, sortering
Vibeke von Monrath Bruun
Konsulent for genbrug
Paul Abrahamsen
Distrikt Sjælland – Nord og København
Projektleder for genbrug
Finn H. Sørensen
Konsulent for genbrug
Susanne Boline Rønning
Distrikt Jylland, Midt- og Vestjylland
Konsulent for genbrug
Tine Mikkelsen
Distrikt Nordjylland
Konsulent for genbrug
Isabel Calderon
Distrikt Storkøbenhavn
Drifts- og forsyningsansvarlig
Bent Ole Pedersen
Konsulent for genbrug
Peter Sjursen
Distrikt Fyn & Distrikt Jylland – Syd- og Sønderjylland
Konsulent for genbrug
Sanne Møller Povlsen
Distrikt Jylland – Øst
Logistikkoordinator, Øst
Paul Klogborg
Konsulent for genbrug
Johanne Stormoen
Distrikt Sjælland – Syd og øerne
Studentermedhjælper
Sophie Kallehauge
Engagement afdeling

Partnerskaber og frivillighed

Leder af Partnerskaber og frivillighed
Ane Kolby Kristiansen
Konsulent for folkelige og kirkelige relationer
Sarah Krøger Ziethen
Seniorkonsulent
Ulrich Piltoft
Senior Projektleder
Elsebeth Grummesgaard Gjesing
Projektleder
Jesper Hansen
Projektleder
Jonas Holmgaard Hundebøll
Projektleder
Signe Randorff
Projektkoordinator
Monica í Holusteini
Udviklingskonsulent
Emilie Schapira
Studentermedhjælper
Sofie Dammeyer Sørensen
Studentermedhjælper
Pernille Eneqvist

Finans

PA Finance
Anne Tanderup
Finans

Group Finance

Head of Group Finance
Tanguy De Hertogh
Team leder
Michael Sønderskov
Business Controller Team Lead
Brice Loic Tchiebeb
Roving Head of Finance
Mudasir Wani
Finansiel Rådgiver
Julie Melissa Doub
Finansiel Rådgiver
Lars Halkjær
Finansiel Rådgiver
Carlos Castillo
Finansiel Rådgiver
Gitte Marie Malmgaard Andersen
Finansiel Rådgiver
Iben Mørkedal
Finansiel rådgiver
Else Merete Callesen
Finansiel Rådgiver
Abdul Rahman Ashraf
Finansiel Rådgiver
Naja Lydeking-Olsen
Finansiel Rådgiver
Juliet Mbatha Kyalo
Junior Finansiel Rådgiver
Rihards Dubrovskis
Junior Finansiel Rådgiver
Rebecca Giefing
Finansiel controller
Andros Morales Garcia-Matos
Finansiel controller
Sisse Apel Holsøe
Finansiel controller
Susanne Nymann Pedersen
Controller / Regnskabsmedarbejder
Pernille Vienberg Olsen
Regnskabsspecialist
Pia Larsen
Regnskabsassistent
Mikkel Holm Vilhelmsen
Regnskabsassistent
Heidi G. Sørensen
Regnskabsassistent
Kirsten Bronke
Regnskabsassistent
Pia B. Andersen
Studentermedhjælper
Rina Seferi
Finans

IT og digital udvikling

IT & digital udviklingschef
Hans Paakjær
IT Project Manager
Lars Ree Møller
Data development Specialist
Bjørn Kaas Corfitz
IT Application Manager/Scrum Master
Jesper Ahlers
Azure Operations Administrator
Martin Wiesner
ERP kordinator
Britta Boie Jensen
IT administrator
Tom Sejer Pedersen
IT administrator
Jimmie Johansson
IT administrator
Soeprapto Tirtosentono
IT administrator
Jakob Olsen
Endpoint Management Administrator
Ebbe Kristensen
Databaseassistent
Flemming Holmkvist
Azure og IT-specialist
Mathias Nikolaj Reidl
IT supporter
Ranjitha Joy
Studentermedhjælper
Alberte Sofia Howitz
BI Analyst
Ida Braae Henriksen

HR

Team leder
Camilla Plesner Nielsen
HR partner
Allan Bjorholm Johansen
HR partner
Heidi Ringtved Gericke
HR partner
Signe Grønfeldt Senger
Facility Manager
Kristina Rasmussen
Global organisationsudviklings-konsulent
Gitte Strandgaard
Lønadministrator
Berit Lynge
HR administrator
Julie Charlotte Eis Eriksen
Studentermedhjælper
Caroline Durhuus
Studentermedhjælper
Christine W. Kirkegaard
Finans

Indkøb og logistik

Indkøbs- og Logistikchef
Angela Macher
Senior Indkøbsrådgiver
Krestina Africa
Senior Indkøbsrådgiver
Grethe Rosenberg Nørgaard
Roaming Indkøbs- og Logistikrådgiver
Jonathan Simpson
Indkøbs- og Logistikrådgiver
Uliks Hasanaj
Indkøbs- og Logistikrådgiver
Stig Schwartz
Indkøbs- og Logistikrådgiver
Brian O´Sullivan
Indkøbsrådgiver
Deepika Sharma
Studentermedhjælper
Agnes Bladt Andersen
Udbudskonsulent
Mia Amigo Eriksen
Finans

Internal Audit

Head of Internal Audit
Nancy Zhang
Investigations Advisor
Anna K. Hansen

Kundeservice

Kundeservice
Mobil: +45 3315 2800