© Folkekirkens Nødhjælp Folkekirkens Nødhjælp Reception

Medarbejdere i Danmark

Ledelse

Generalsekretær
Birgitte Qvist-Sørensen
Mobil: +45 2970 0623
International Direktør
Jonas Vejsager Nøddekær
Mobil: +45 2969 9121
Program Direktør
Cecilie Bjørnskov-Johansen
Mobil: +45 2969 9132
Engagementsdirektør
Lars Lindholm
Mobil: +45 50604029
Økonomi Direktør
Peter Greisen
Mobil: +45 2276 6006

Generalsekretariatet

Pressechef
Poul Kjar
Mobil: +45 4186 5975
Presse- og Policyrådgiver
Bjørn Bang Jakobsen
Chefrådgiver
Ane Sommer Knudsen
Chefrådgiver
Mattias Söderberg
Direktionssekretær/PA
Helga Mikkelsen

Privat Sektor Enhed

Leder af privatsektorenheden
Gitte Dyrhagen Husager
Rådgiver, Internationale strategiske partnerskaber
Katinka Bach
Corporate Partnerships manager
Jakob Skovgaard
Klimaaftaler
Corporate Partnerships Manager
Kristine Dalgas
B2B/detail & Wefood
Seniorrådgiver
Roya Høvsgaard
Menneskerettigheder og Erhverv
Rådgiver (barsel indtil maj 2022)
Sabrina Tekle Krarup Jensen
Internationale strategiske partnerskaber
Forretningsudvikler
Carsten Bondersholt
(Impact Business Developer)
Studentermedhjælper
Cathrine Barklin

International afdeling

International afdeling

International Support

Afdelingskoordinator
Mette Østergaard Nielsen
Global koordinator
Antony Grange
Administrator
Astrid Leifsdóttir Andersen
Studentermedhjælper
Wiktoria Jablonska
International afdeling

Sikkerhed

Global Sikkerhedschef
Julian Barnard
Afrika Regional Sikkerhedsrådgiver
Sinan Uslubas
Global Sikkerhedsrådgiver
Richard Housley
International afdeling

Den humanitære enhed

Studentermedhjælper
Freja Schurmann Munksgaard
Studentermedhjælper
Mie Sofie Nielsen
Studentermedhjælper
Alexandre Marie Hjorth Gernigon
Leder, Humanitært ansvar og minearbejde
Roger Fasth
Studentermedhjælper
Maria Gerlif Pilegaard
Global humanitær rådgiver
Jean-Baptiste Heral
Global humanitær rådgiver
Whitney Mills
Senior teknisk rådgiver
Anders Kolind
Program Support Koordinator
Tobias Juhler Maureschat
Program Support Koordinator
Marianne Holmen Sloth
Program Support Koordinator
Mette Krarup Andersen
Senior Humanitær Rådgiver
Nils Carstensen
Global Humanitær Rådgiver
Tobias Ndlovu
Fundraising & Program Koordinator
Tracy McKenzie Aalbæk
Programrådgiver
Carsten Trier Høj
HRMA Program Rådgiver
Sunra Lambert-Baj
Mine Program Rådgiver & Teamleder Rådgiver
Lene Rasmussen
Beskyttelsesrådgiver
Sarah Alamri
Conflict Prevention & Peacebuilding Coordinator
Merle Steffens
Teamleder for operationer og humanitær indsats
Andreas Kiaby
International afdeling

Globale Partnerskaber og Ressourcemobilisering

Head of Unit
Tina Breum Mariegaard
Senior Advisor
Catherine Goudouneix
Senior Rådgiver
Heidi Raakjær Jespersen
Senior rådgiver for klimafinansiering
Lars Jacobsen
Administrator
Christoffer Gruno
Senior Rådgiver
Kira Petersen
Myanmar, CAR og DR Congo
Senior Rådgiver
Maria Olsen
Samarbejde og Liaison i Bruxelles
Senior Rådgiver
Eva Pineda Hansen
Klima og Private Samarbejder
Rådgiver – Etiopien og Kenya
Sofie Helene Næsdorf
Rådgiver – Sydsudan og Cambodia
Mai Gad
På Barsel
Senior Rådgiver
Shane Cogan
Internationale fonde
Senior rådgiver
Marianne Mosebo
Zimbabwe, Malawi, Palæstina og Global
Rådgiver
Ellen Eide
Uganda, Bangladesh og Nepal
Senior Rådgiver
Aleksandra Mleczek
Sydsudan og Cambodia
Studentermedhjælper
Tayfun Kirli
International afdeling

Strategi og Kvalitetssikring

Leder af Strategi og Kvalitetssikring
Karen Birgitte Rasmussen
Rådgiver for Accountability og Klager
Isabella Hjorth-Falsted
Compliance koordinator
Han Van Kammen
Data Manager
Stine Loft Rasmussen
Humanitarian MEAL Advisor
Mia Chartouni
Databeskyttelseskonsulent
Kianoush Yazdanyar
International afdeling

Program, Advocacy & Læring

Civic Space Advisor
Joy Anne Icayan
Leder af Program, Advocacy & Læring
Karin Elisabeth Lind
Senior Rådgiver, Religion og Udvikling
Jørgen Thomsen
Senior Rådgiver, Resilience og Klima
Sidsel Koordt Vognsen
På barsel
Senior Rådgiver, Global Policy og Fortalervirksomhed
Fie Lauritzen
Senior Rådgiver, Ligestilling
Kira Ugaz-Simonsen
Senior Rådgiver, Resilience og Agroøkologi
Mette Lund Sørensen
Senior Rådgiver, Resilience og Markedsbaserede programmer
Karin Wied Thomsen
Senior Rådgiver, Menneskerettigheder og Civic Space
Karina Pultz
Senior Rådgiver, Udvikling og Partnerskab
Steffen Erik Mey Rasmussen
Senior Rådgiver, Innovation
Christina Dahl-Jensen
Senior Advisor, Resilience and Climate
Alma García
International afdeling

Learning Lab – Fabo Initiative

Learning Experience Designer og projektleder
Johanna Osterloh
Platformsleder og projektleder
Tanya Tierney
Produktionsleder og teknologiansvarlig
Christoffer Bengt Meier
Visuel Designansvarlig
Gry Zierau
Projektleder
Tanja Holst Jensen
Ansvarlig for læringsdesign
Sidsel-Marie Winther Prag
Senior Læringsrådgiver (Kenya)
Joseph Kingori Githaiga
Projektmedarbejder
Nina Falkesgaard Sørensen
Digital Storyteller og Kommunikationsansvarlig
Lan Yu Tan

Engagement afdeling

Afdelingskoordinator / PA
Lena Arndal
Engagement afdeling

Medie og Kampagne

Medie og Kampagne Chef
Jeanette Ringkøbing Rothenborg
PA / Koordinator
Johanne Stormoen
Engagement afdeling

Medie

Journalist og kommunikatør
Lasse Emil Kristiansen
Social Media Manager
Amalie Biehe Olsen
Journalistpraktikant
Ida Clausen
Social Media Manager
Asta Rosalina Poulsen
Journalist
Anne-Mette Futtrup
Visual Storyteller
Kristian Skårhøj Andersen
Visual Storyteller
Line Nylandsted
Studentermedhjælper
Olivia Staxen Lodal
Engagement afdeling

Kampagne

Journalist og kommunikatør
Niels Thrane
Studentermedhjælper
Felicia Holm Michelsen
Studentermedhjælper
Mie Kjærgaard Pheiffer
Teamleder for Kampagne
Thilde Marie Skaanning
Senior Projektleder Sogneindsamlingen
Caroline Ørsted
Senior Project Manager
Valgerdur Hvidt Larsen
Donorer, ambassadører, protektorater
Presserådgiver og journalist
Christina Pedersen
Grafisk designer
Anne Mousten
Senior Kampagneleder
Ann-Sofi Hansen
Bæredygtighed (WeFood og Genbrug) og U-Landskaldenderen
Studentermedhjælper
Emil Samuelsen
Studentermedhjælper
Ida Skovbro Steenberg
Engagement afdeling

Dialog og Udvikling

Leder af Dialog og Udvikling
Thomas Warnsholdt
Projektleder for CRM
Gitte Blemings
Dialog Fundraiser
Tina Bach Nielsen
Digital Kanalansvarlig
Mikael van Ark
Digital Marketing Manager
Kasper Bergholt
Analyse og CEM projektleder
Tim Jespersgaard
Manager Telemarketing
Chris Stegemejer Roliggaard
Salgsleder Telemarketing
Esben Juul Rasmussen
Salescoach
Anders Friis Daugbjerg
Projektleder
Ditte Krogh Lykkestrup
Marketing automation specialist
Mette Wold
Digital medarbejder
Laura Gonzales Burns
Studentermedhjælper
Mathilde Duedahl Jørgensen
Studentermedhjælper
Jasmin Mortensen
Studentermedhjælper
Viktor Højmose Thrane
Digital assistent
Engagement afdeling

Detail

Genbrugskonsulent
Isabel Calderon
HT
Studentermedhjælper
Ea Grønlund
Butikskoordinator
Mette Egholm
WeFood Jylland
Leder af Detail
Karina Skovhauge
Drifts- og forsyningsansvarlig
Bent Ole Pedersen
Genbrugskonsulent
Kirsten Solvej Larsen
Distrikt Jylland – Vest & Syd
Genbrugskonsulent
Birgit Kidmose Hansen
Distrikt Fyn og øerne
Genbrugskonsulent
Birgitte Birk
Distrikt Jylland – Øst
Genbrugskonsulent
Susanne Boline Rønning
Distrikt Jylland – Nordøst
Genbrugskonsulent
Finn H. Sørensen
Distrikt Sjælland – Syd og øerne
Genbrugskonsulent
Paul Abrahamsen
Distrikt Nordsjælland
Logistikkoordinator, Øst
Hans Løbel-Moberg
Logistikkoordinator, Vest
Lars Magnussen
Ansvarlig for Wefood
Jan-Martin Mikkelsen
Wefood
Vareforsyning og logistik
Frank Petersen
Wefood
Butikskoordinator
Claus Wedel Petersen
Wefood Sjælland
Engagement afdeling

Partnerskaber og frivillighed

Leder af Partnerskaber og frivillighed
Ane Kolby Kristiansen
Tværgående projektkoordinator
Line Skovgaard Hansen
Seniorkonsulent
Ulrich Piltoft
Projektleder
Jonas Holmgaard Hundebøll
Chefkonsulent
Birthe Juel Christensen
Projektleder
Jesper Hansen
Senior Projektleder
Elsebeth Grummesgaard Gjesing
100-års jubilæum
Projektmedarbejder
Monica í Holusteini
Sogneindsamlingen og TagDel karavanen
Studentermedhjælper
Molly Koch
Go Global
Studentermedhjælper
Signe Randorff
Studentermedhjælper
Xenia Westphal
Folkekirkens Nødhjælps Ungdom
Studentermedhjælper
Julie Villemoes Marstal
Folkekirkens Nødhjælps Ungdom

Finans

PA Finance
Anne Tandrup
Finans

Group Finance

Økonomichef
Jakob Dyhr Zangenberg
Regnskabsspecialist
Pia Larsen
Regnskabsspecialist
Pia B. Andersen
Regnskabsassistent
Heidi G. Sørensen
Regnskabsassistent
Kirsten Bronke
Controller / Regnskabsmedarbejder
Pernille Vienberg Olsen
Finansiel koordinator
Susanne Nymann Pedersen
Controller
Andros Morales Garcia-Matos
Controller
Else Merete Callesen
Regnskabsassistent
Mikkel Holm Vilhelmsen
Finansiel Rådgiver
Iben Mørkedal
Finansiel Rådgiver
Augustin Allard
Finansiel Rådgiver
Gitte Marie Malmgaard Andersen
Finansiel Rådgiver
Pernille Dahl-Sørensen
Finansiel Rådgiver
Tanguy De Hertogh
Finansiel Rådgiver
Carlos Castillo
Finansiel Rådgiver
Lars Halkjær
Finansiel Rådgiver
Frida Zahlander
Finansiel Rådgiver
Julie Melissa Doub
Finansiel Rådgiver
Michael Sønderskov
Finansiel Rådgiver
Omid Mehryar
Finans

IT og digital udvikling

Head of IT
Hans Paakjær
Dataanalytiker
Anders Elbrønd
Database Administrator
Martin Meraner
ICT Administrator
Jakob Olsen
Azure Operations Administrator
Martin Wiesner
ICT Administrator
Soeprapto Tirtosentono
Projekt assistent
Alberte Sofia Howitz
ICT Administrator
Jimmie Johansson
Project Manager & Administrator
Stella Fauth Hvid
Digital Projektleder
Kenneth Andersen
CRM / databaseansvarlig
Erik Sørensen
Dataanalytiker
Felix Henriksen
Projekt og systemkoordinator
Britta Boie Jensen
IT-supporter
Tom Sejer Pedersen
Databaseassistent
Flemming Holmkvist
Studentermedhjælper
Gustav Zachariassen
Finans

Indkøb og logistik

Indkøbs- og Logistikchef
Angela Macher
Indkøbs- og Logistikrådgiver
Brian O´Sullivan
Senior Indkøbsrådgiver
Grethe Rosenberg Nørgaard
Indkøbsrådgiver
Krestina Africa
Indkøbsrådgiver
Deepika Sharma
Indkøbs- og Logistikrådgiver
Stig Schwartz
Indkøbs- og Logistikrådgiver
Uliks Hasanaj
Indkøbs- og Logistikrådgiver
Jonathan Simpson
Finans

HR

Diversity, Inclusion, and Belonging Consultant
Ransom Lekunze
HR Chef
Stinne Enemærke Madsen
Studentermedhjælper
Emily Spenner
HR partner
Heidi Ringtved Gericke
HR Partner & Team Leader
Camilla Plesner Nielsen
HR Partner
Line Davidsen
HR Partner
Signe Grønfeldt Senger
Facility Manager
Kristina Rasmussen
Lønadministrator
Berit Lynge
Juridisk HR konsulent
Jette Kayerød Christensen
Global organisationsudviklings-konsulent
Gitte Strandgaard
Studentermedhjælper
Asger Jensen

Kundeservice

Kundeservice
Mobil: +45 3315 2800