sms

nød

til

1277

og støt med

150 dkk

(+ alm. trafiktakst)

WADS rydder klyngebomber i Sudan
Print
I den seneste tid har en ny udgave af Folkekirkens Nødhjælps Wide Area Detection System (WADS) arbejdet i Sudan med at kortlægge og rydde klyngebomber. Detektionssystemet er udviklet specielt til opgaven i Sudan, er håndbåret og kan bruges både i byer og på landbrugsjord med træer og buske.
19.10.2010

Klyngebombe type PM-1 efter udgravning.

Under borgerkrigen i Sudan, der sluttede i 2005, blev klyngebomber ofte brugt mod civile mål.

Landsbyer blev bombet, markeder blev ramt på markedsdage, og skoler blev bombet på skoledage.

Klyngebomber blev brugt af Nordsudans regering som et terrormiddel under krigen og har taget mange menneskers liv.

Fem år efter krigens afslutning er klyngebomberne næsten ligeså skræmmende, som de var under krigen.

Mange af de små bomber eksploderede ikke da de ramte jorden og ligger derfor som faktiske miner og gør det livsfarligt at færdes jorden.

Folkekirkens Nødhjælp har i de seneste år fokuseret på at få fjernet den skjulte trussel, som klyngebomberne udgør i Sudan.

Men arbejdet med at fjerne dem er langsomt og besværligt, da der ikke er nogen, som ved præcist, hvor der er blevet bombet.

Systemudvikling på stedet

Det håndholdte WADS-system kan bruges i landsbyer og omkring buske og træer, som ofte findes på landbrugsjord i Sudan.

WADS’en, som før er blevet brugt til minerydning på Skallingen i Danmark og i Angola, er derfor blevet videreudviklet til at finde klyngebomber i Sudan.

Systemet kan kortlægge store områder hurtigt, og er derfor meget velegnet til at lokalisere klyngebomber.

”Udviklingen af systemet er foregået i Sudan og derfor er systemet tilpasset meget godt til opgaverne der skal løses her,” fortæller Operations Manager Craig McDiarmid.

Systemet er i modsætning til tidligere versioner af WADS’en håndbåret. Det gør det er muligt at bruge systemet i mindre områder, imellem huse og buske og træer.

”Områderne, vi skal rydde, er ofte byområder, så derfor har vi været nødt til at udvikle et nyt system,” siger Craig McDiarmid og fortsætter

”Det har selvfølgelig været en udfordring at få det til at virke som det skal, men den største udfordring har faktisk været at få systemet ind i Sudan. Bureaukratiet i Sudan er omfattende, så det har taget os omkring to måneder bare at få systemet ind i landet. Men nu hvor det er godkendt af FN, har vi tilladelse til at bruge det hvor som helst.”

Befærdede områder ryddes først

Klyngebomber findes i jorden med avanceret GPS udstyr i landsbyen Kauda.

Byen Kauda i Nubabjergene midt i Sudan er et af de steder WADS’en allerede har vist sin effekt. Byen blev klyngebombet mellem 1996 og 2001 på trods af, at der ingen militære mål er i byen.

Armia Omar, som gik på den lokale skole efter krigen, fortæller:

”En dag var der fest på skolen, og vi lavede et bål for at lave mad til gæsterne. Pludselig eksploderede bålet og brændende stykker træ blev kastet omkring. En af mine kammerater, som var tæt på bålet, blev dræbt. Vi vidste ikke dengang, at der var noget farligt i jorden.”

I april i år identificerede og ryddede WADS’en tre områder i Kauda.

Da regnsæsonen i Sudan normalt starter i slutningen af maj til og varer til slutningen af august, er kun de farligste områder indtil videre færdigryddet - blandt andet området omkring skolen.

Et andet område, der er blevet ryddet, er fodboldbanen midt i byen, hvor der blev fundet fire klyngebomber. Heldigvis var de ikke eksploderet under de ugentlige fodboldkampe.

Tekst og foto: Rune Persson, WADS-operatør


Giv et bidrag

sms

sult

til

1277 

og støt med

50 dkk 

Artikler ud fra emne