| Awatif Aljadili, 28, er en af B'Tselems unge filmmagere fra Gaza. |
Siden November 2008 har Gaza været lukket for israelske journalister.
Det betyder, at den israelske offentlighed næsten intet ved om, hvad der foregår i Gaza.
Manglen på information er dybt problematisk, fordi spændingerne mellem Israel og Hamas har skabt en stærkt fjendtlig indstilling blandt almindelige israelere de seneste år.
Unge video-journalister
| B'Tselem |
|---|
| Israelsk menneskeretsor-ganisation, der researcher og oplyser om menneske-retsforhold i de besatte områder. Organisationen nyder stor international anerkendelse på grund af sit seriøse og veldokumenterede arbejde. Folkekirkens Nødhjælp samarbejder med B'Tselem siden 1992. Link til B'Tselem |
Tidligt i 2009, lige efter den israelske ’operation Støbt Bly’ og de tre ugers voldsomme krigshandlinger mellem Israel og Hamas, udvalgte B’Tselems videohold 15 unge i Gaza.
De unge (primært kommunikations- og journaliststuderende) fik hver sit videokamera og blev bedt om at dokumentere dagliglivet omkring sig.
Undervisning via Skype
Eftersom Gaza er fuldstændig afskåret fra kontakt med omverdenen spillede internettet en afgørende rolle i projektet.
De unge blev undervist gennem Skype video konferencer og via telefon.
Resultatet er en række korte film, som viser forskellige aspekter af livet i Gaza set gennem de unges øjne.
Der er øjeblikke af stor glæde, kreativitet, absurditet og kedelig rutine – ved siden af de kendte billeder af lidelse og desperation.
Videoerne vises på stort israelsk nyheds-site
Som noget helt usædvanligt har Israels fremmeste nyhedssite, Ynet, afsat plads til det usædvanlige filmprojekt.
