sms

nød

til

1277

og støt med

150 dkk

(+ alm. trafiktakst)

Velbesøgte regionalmøder i Jylland
Print
Alle genbrugsmedarbejdere i Midtjylland og Nordjylland var 20.9 og 21.9 inviteret til regionale møder i hhv. Silkeborg og Hjørring og omkring 170 tog imod tilbuddet. Det var 2 meget vellykkede dage.
20.10.2005 af Bjarke Skaanning Petersen

Henrik Stubkjær åbnede møderne med refleksioner over hans første halve år i stillingen som generalsekretær, samt hans tanker om fremtiden. Herunder en kort gennemgang af Folkekirkens Nødhjælps arbejde, beretninger fra rejser til fokuslandene, genbrugsstatus og nye idéer.

Tilhørerne kvitterede for et engageret foredrag med mange dybdeborende spørgsmål og positive tilkendegivelser.

Genbrugsudvalget udvides

Henrik Stubkjær fortalte desuden om genbrugsudvalgets opgaver og en ny satsning på genbrugsområdet: Genbrugsudvalget udvides med en repræsentant for hver region (vælges på regionalmødet). Frem til landsmødet i 2006 skal udvalget formulere en genbrugsstrategi for de følgende år. De skal f.eks. se på om der skal åbnes flere butikker, om flere butikker skal renoveres, om der skal gøres noget for at få flere frivillige, skal vi satse på redesign i flere butikker – ja, i det hele taget: Hvad skal genbrugsbutikkerne gøre i fremtiden for at blive endnu bedre? I Midtjylland valgtes Tove Nielsen fra Vildbjerg og i Nordjylland Inger Krogh fra Hjørring.

Struktur og regnskab

Herefter tog projektleder Bjarke S. Petersen over for at fremlægge regnskabstal for genbrugsområdet. Efter dejlig frokost fortsatte med en diskussion om strukturering af arbejdet i butikkerne. En del butikker har lavet ledelsesgrupper, så kontaktpersonen kan aflastes lidt og den enkelte får et større ansvar og dermed større tilknytning til butikken. Stort set alle holder jævnligt medarbejdermøder for at tage fælles beslutninger og mødes socialt på tværs af vagtholdene. Mange har hold, der står for sortering og prissætning af varer et par gange om ugen.

Nye udfordringer

Til sidst var der en runde med status og udfordringer i de enkelte butikker. Et af emnerne var nye frivillige - medarbejdere til butikkerne – hvordan får vi dem og hvordan tager vi imod dem? Renoveringer, arrangementer og personlig henvendelse blev nævnt som muligheder for hvervning – desuden er det en god idé at lade nye komme ind på et hold med det samme, i stedet for at lade dem stå på en afløser-liste. Et andet emne var omsyning af tøj og fremstilling af håndarbejde til salg i butikken. Der var kun positive erfaringer med dette og det trækker endda en ny slags kunder til butikkerne. Desuden blev der talt varmt for at deltage på genbrugshøjskolen, deltagerne havde haft en god uge med en masse ny inspiration til det daglige arbejde.

Efter møderne var der mulighed for at besøge den arrangerende butik (Silkeborg hhv. Hjørring), hvilket rigtig mange benyttede sig af – to dejlige, lyse, velfungerende butikker, der begge havde gjort et stort og godt stykke arbejde med at afholde møderne.


Giv et bidrag

sms

sult

til

1277 

og støt med

50 dkk 

Artikler ud fra emne