sms

nød

til

1277

og støt med

150 dkk

(+ alm. trafiktakst)

Uddeling af våben giver bagslag
Print
Generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, Henrik Stubkjær advarer på det kraftigste mod regeringens planer om, at der skal uddeles våben til civile i Afghanistan.
10.12.2007

"At uddele våben til civile er som at tisse i bukserne for at holde varmen. Det kan muligvis hjælpe på kort sigt. Men det vil være et eklatant selvmål på længere sigt, fordi ingen kan styre, hvor våbnene havner.

Alt for mange våben, spredt blandt civile er en kæmpe destabiliserende faktor i mange afrikanske lande, hvor Folkekirkens Nødhjælp arbejder med at genetablere fred, langsigtet demokrati og samfundsopbygning," fastslår Henrik Stubkjær.

Folkekirkens Nødhjælp arbejder med både minerydning, protection i post-konfliktlande, og med langsigtet demokrati- og samfundsopbygning, og erfaringen er, at de stater, hvor der er spredt masser af våben, er de sværeste at få stabiliseret.

"Det er en erfaring, vi deler med hele verdenssamfundet, som i disse år bevilger stadig større summer til effektiv indsamling af lette håndvåben. Netop i en erkendelse af at skal landene stabiliseres, kræver det at antallet af våben mindskes.

Vi opfordrer den danske regering til at tage afstand fra denne form for krigsførelse, som vil gøre den humanitære indsats endnu mere kompliceret og vil gøre det endnu vanskeligere at vinde freden efterfølgende," siger Henrik Stubkjær.


Giv et bidrag

sms

sult

til

1277 

og støt med

50 dkk 

Artikler ud fra emne