sms

nød

til

1277

og støt med

150 dkk

(+ alm. trafiktakst)

Teater for menneskerettigheder
Print
Kendte danskere går på scenen for ligestilling, retfærdighed og socialt iværksætteri. Oplev udviklingsminister Christian Friis Bach, Margrethe Vestager, Pernille Højmark, Ulla Henningsen, Stine Bosse og en række andre fremtrædende danskere, når de giver syv kvinders stærke fortællinger liv.
10.02.2012
Udviklingsminister Christian Friis Bach bag scenen
© Agnete Schlichtkrull
Udviklingsminister Christian Friis Bach går på scenen for kvinders ligestilling og rettigheder den 4. marts 2012.

I et tæt samarbejde mellem FN’s Udviklingsprogram UNDP, Kønsnet, FORDI – Forum for Rettigheder og Diversitet og Folkekirkens Nødhjælp er den internationale succes SEVEN kommet til Danmark!

Køb billet

Du kan købe billet på Betty Nansen Teatrets hjemmeside eller på  billetbillet.dk.

Syv kvinder, syv skæbner, tusinde spørgsmål

Et skelsættende dokumentar-teaterstykke, der bygger på interview med syv bemærkelsesværdige kvinder fra Guatemala, Nordirland, Rusland, Nigeria, Afghanistan, Pakistan og Cambodja.

Ingen er helgen - ingen er martyr, men de har alle overvundet umulige odds i deres arbejde for menneskerettigheder.

Syv historier, der hver for sig er så markante, at de kræver al vores opmærksomhed, og som tilsammen besidder et altomfavnende og grusomt indblik i vores moderne verden.

Kendte går på scenen

Tag med på en tankevækkende og følelsesmæssig rejse til alle jordens verdenshjørner. 

Kendte går på scenen for menneskerettigheder
© Agnete Schlichtkrull
SEVEN fremføres af danske politikere og kendte kulturpersonligheder, der brænder for kvinders ligestilling. Her ses nogle af de medvirkende.

De rystende beretninger om både skæbnesvangre og fantastiske hændelser fortælles med humor, alvor og passion, og leveres af danske meningsdannere og kulturpersonligheder, der har det tilfælles, at de brænder for at sætte fokus på ligestilling og kvinders rettigheder.

Spilles flere steder i landet

Se SEVEN på Betty Nansen Teatrets anneksscene Edison søndag den 4., 11., 18. og 25. marts, samt søndag den 1. april.

Forestillingen spiller kl. 14.00 og efterfølges af en debat om stykkets temaer – en debat, hvor alle inviteres til at blande sig.

Efter opsætningen på Betty Nansen Teateret spiller SEVEN på Svalegangen i Aarhus d. 12. april og på Teater Nordkraft i Aalborg d. 15. april.

Du kan læse mere om SEVEN og se hvilke kendte danskere, der går på scenen de enkelte spilledage på facebook.com/teaterseven.

SEVEN præsenteres af

  • dotUNDP – FN’s Udviklingsprogram
  • dotFORDI - Forum for rettigheder og diversitet
  • dotFolkekirkens Nødhjælp
  • dotHedda Production AB
  • dotBetty Nansen Teatret
  • dotTeater Nordkraft
  • dotTeatret Svalegangen

SEVEN støttes af

  • dotDANIDA
  • dotNGO FORUM
  • dotDet Obelske Familiefond

Giv et bidrag

sms

sult

til

1277 

og støt med

50 dkk 

Artikler ud fra emne