sms

nød

til

1277

og støt med

150 dkk

(+ alm. trafiktakst)

Tak til Y's Men's Klubberne 2009
Print
Y’s Mens Klubberne har samlet flere end 600.000 kroner ind til Folkekirkens Nødhjælps støtte til de kirgisiske kirkers diakonale arbejde. Læs landekoordinator Jørgen Thomsens tak for den store gave.
22.06.2009

Landekoordinator Jørgen Thomsen (vh) modtog gaven til Folkekirkens Nødhjælps arbejde.

Det er med meget stor respekt og taknemmelighed, at vi i Folkekirkens Nødhjælp i dag modtager det flotte resultat af jeres anstrengelser!

Vi ved, at frivillig indsats og resultatrig pengeindsamling ikke kommer af sig selv. Og alligevel har I formået ikke blot at samle det ind, I forsigtigt havde stillet os i udsigt, men i den grad at overgå jer selv og lægge ekstra penge oven i.

Det er flot, det er imponerende, det er super godt gået!

Hos vores samarbejdspartnere i Centralasien - og Kirgistan især -vækker resultatet stor glæde.

Støtte til kirkernes selvhjælpsgrupper

Jeres støtte hjælper kirkerne med at opbygge selvhjælpsgrupper blandt nogle af landets mest udsatte og fattige befolkningsgrupper.

På den måde styrkes de fattiges virkelyst, netværk og økonomi. Og kirken bliver udrustet og dygtiggjort til at løfte sin diakonale opgave.

Og den opgave møder alle kirker lige uden for kirkedøren:

  • dot I form af enlige mødre, der stadigvæk skal mætte en børneflok midt i en finansiel krise, som har fordoblet prisen på brød.
  • dot I form af ældre, som sidder i uisolerede småhytter midt i en energikrise, der næsten har fordoblet udgiften til opvarmningsgas. Og som har medført, at elektriciteten afbrydes 14-16 timer i døgnet – selv i 25 graders frost.
  • dot Og som familiefædre, der plejede at tage til Rusland for at få et luset arbejde til en endnu mere luset løn at sende hjem, men nu ikke engang kan få det, og derfor vender tilbage til familien – i øvrigt ofte med hiv-smitte som blind passager.

Små menigheder under pres

De små menigheder kæmper med at tage udfordringerne op.

Nogen mangler opbakning fra stift og biskop, som er mere optaget af en ny domkirke.

Nogen mangler opbakning og forståelse fra myndigheder, der endnu ikke har vænnet sig til, at kirken ikke bare skal holdes nede og ude.

Og alle kæmper med mangel på penge og mennesker, der både vil og faktisk også kan lave godt, socialt arbejde.

Pengene arbejder allerede

Natalia Udodova fra vores hovedpartner i menigheden i Kant samlede i onsdags 15 repræsentanter fra lige så mange menigheder for at drøfte, hvilke initiativer, de havde gang i.

Hun – og Tatiana Kotova på Folkekirkens Nødhjælps kontor i Bishkek – er dybt taknemmelige og glæder sig meget til at komme i gang med at bygge kirkernes sociale arbejde op.

Og med hjælpen fra jer kan vi komme et godt og vigtigt skridt videre.

Derfor: en meget stor tak til jer alle sammen.

Tak til alle jer ude i klubberne, som sikkert selv nogen gange har spurgt, eller er blevet spurgt, ”Hvor i alverden ligger Kirgistan?”

Og som har støttet – nogen gange sikkert i halv-blind tillid til, at Kirgistan nok ligger, hvor Kirgistan skal ligge!

Det kan vi bekræfte at det gør, og at de venter på jeres penge for at komme i gang!

Tak til alle de, der har været rundt i klubberne og fortælle om Centralasien – nogen af dem selv travle Y’s Men’er. Og sidst, men ikke mindst tak til Paul Erik Didrichsen, som har stået i spidsen for valget af regionsprojekt og fulgt det til dørs i møder, opringninger og mails.

Af hjertet: TAK!

Jørgen Thomsen, koordinator for Østeuropa og Centralasien


Giv et bidrag

sms

sult

til

1277 

og støt med

50 dkk 

Artikler ud fra emne