Sådan hedder det i en status fra FNs Fødevare- og Landbrugsorganisa-tion, FAO efter en stor NGO-konference i Rom, hvor 30 humanitære hjælpeorganisationer deltog, heriblandt Folkekirkens Nødhjælp.
Konferencen fokuserede på, hvordan de humanitære organisationer og det internationale donorsamfund både på kort og på lang sigt kan udvikle strategier for fødevaresikkerhed, som imødekommer de nye udfordringer; såsom stigende fødevarepriser og klimaændringer udgør.
Fokus var også på, hvordan den forebyggende og akutte fødevarehjælp kan tænkes mere sammen med de langsigtede fødevaresikkerhedsprogrammer og udviklingshjælp.
| Læs om |
|---|
””I Folkekirkens Nødhjælp er vi allerede i fuld gang med at tænke vores katastrofeforebyggende indsats sammen med det langsigtede arbejde med fødevaresikkerhed.
Vi skal sikre at den fødevarehjælp der gives når der er akut behov, ikke virker ødelæggende på de langsigtede indsatser, men tværtimod danner grundlag for at mennesker i nød bliver i stand til at genopbygge deres tilværelse.
Samtidig kan der gøres meget for at nedsætte folks sårbarhed, så de bedre er i stand til at modstå konsekvenserne af ekstreme vejrsituationer og andre katastrofer” siger Folkekirkens Nødhjælps ekspert i fødevaresikkerhed, Mette Lund Sørensen, som deltog i mødet i Rom.
Flere afgrøder og forebyggelse af erosion
At nedsætte folks sårbarhed sker
-

gennem de landbrugsmæssige aktiviteter, hvor Folkekirkens Nødhjælp arbejder hen imod en større tilpasning til klimaændringer i forskellig størrelsesorden
-

gennem valg af en bredere vifte af afgrøder der kan give udbytte under disse forhold
-

gennem opsamling af vand til at dække længere tørre perioder
-

og ved forebyggelse af erosion, når regnmængderne bliver større og mere uregelmæssige
Samtidig arbejder Folkekirkens Nødhjælp stadig mod den ulige adgang til mad der eksisterer globalt.
"Det er jo som bekendt ikke fordi der ikke er mad nok på jorden, at over 850 millioner mennesker sulter, men fordi der eksisterer politiske og økonomiske barrierer for at disse mennesker får deres retmæssige adgang til tilstrækkelig ernæring og et værdigt liv," siger Mette Lund Sørensen.
Sultens svøbe
Omkring 850 millioner mennesker lider under sultens svøbe.
De 820 millioner af dem bor i udviklingslandene, som også er de lande, der mærker konsekvenserne af klimaændringerne mest blandt andet i form af hyppigere og voldsommere regnskyl, oversvømmelser, længere tørkeperioder og forskudte høstsæsoner.
”Der er brug for et samarbejde mellem alle; regeringer, internationale organisationer, civilsamfund, den private sektor o.m.a. for at finde strategier og svar på, hvordan verden kan imødegå disse udfordringer,” hedder det også i status fra FAO.
FAO var vært for NGO-konferencen i Rom, som Oxfam og Care stod for, og hvor rapporten "Rethinking Food Security in Humanitarian Response” var diskussionsgrundlag.
