sms

nød

til

1277

og støt med

150 dkk

(+ alm. trafiktakst)

Sudan holder vejret
Print
SPLM har udnævnt John Garangs efterfølger, Salva Kiir Mayardit. Han har været med til at forme SPLM, men han har altid stået i skyggen af Garang
01.09.2005 af Malene Haakansson

Sudaneserne – og det internationale samfund – holder vejret efter dr. John Garangs død.

Optøjerne er ovre, og SPLM har udnævnt Salva Kiir Mayardit, som tidligere var den karismatiske Garangs næstkommanderende. Salva Kiir Mayardit har været med til at forme Sudans People’s Liberation Movement, SPLM, men han har altid stået i skyggen af Dr. Garang.

"Salva Kiir er en god leder. Både militært og politisk har han bevist, at han kan klare sig. Bare det at han har overlevet at være nummer to i kommandorækken i SPLM i så mange år, kræver politisk tæft, og han ledte også SPLM-holdet i de indledende fredsforhandlinger," siger den britiske Sudan-ekspert John Ashworth.

Salva Kiir Mayardit kommer fra den største dinkastamme i syd ligesom Garang. Han betegnes af eksperter som en stille mand, der går ind for mere demokratiske metoder end sin forgænger.

"De første reaktioner fra sydsudanesere på Salvas "magt- overtagelse" i SPLM har været positive. Blandt andet har nogle af de sydsudanesiske militsledere, der hidtil har kæmpet for regeringen i Khartoum, ønsket Salva velkommen. I det lidt længere forløb er det stadig et åbent spørgsmål, om Salva kan afværge magtkampe blandt de forskellige politiske og etniske grupperinger," vurderer Nils Carstensen, der er Sudan-rådgiver i Folkekirkens Nødhjælp.

"Salva Kiir kan – lidt firkantet sagt – kun udfylde Garangs bukser, hvis han kan gøre loyalt brug af fire-fem af sine nærmeste rivalers talenter, evner og kontakter. På den måde står han svagere end Garang. Men omvendt kan det også betyde et brud på den magtbrynde, der har været omkring Garang og kredsen omkring ham," siger Nils Carstensen.

John Garang var ikke bare kendt for sin politiske og internationale tæft, men også for at være en leder, der slog hårdt ned på modstandere, og styrede SPLM med diktatorisk hånd.

Den største fare mod fredsprocessen kan vise sig at udspringe fra Salva Kiir Mayardits relativt svage position i de nordsudanesiske magtkredse og hos ledende oppositionsfolk i nord.

Mens John Garang gik ind for et samlet Sudan, menes Salva Kiir Mayardit at gå ind for et selvstændigt Sydsudan.

"Nordsudanesere af forskellige politiske observanser vil have meget sværere ved at stole på Salva Kiir og se ham som partner i en national forandringsproces, fordi han opfattes som separatist. Mangelen på tillid hos politiske sværvægtere i nord kan på sigt vise sig at være Salvas Kiirs største svaghed og blive den største trussel mod fredsaftalens gennemførelse," siger Nils Carstensen.

En anden udfordring bliver at bevare tilliden mellem SPLM og regeringen i Khartoum. Det var dr. Garang, som stort set enerådigt forhandlede fredsaftalen mellem SPLM og Sudans præsident Bashir og vicepræsident Taha på plads.

"Om Salva Kiir kan opbygge de samme tillidsforhold – og om han inderst inde ønsker at gøre det - er i mine øjne mere tvivlsomt," siger Nils Carstensen.

Imens alle holder vejret i Sudan og håber på, at fredaftalen holder, er det vigtigt, at det internationale samfund bevarer fokus på Sudan .

"Det internationale samfund skal fortsætte med at presse de to parter i fredsaftalen til at gennemføre den i praksis. Og det interntionale samfund skal være villig til at komme med garantier om for eksempel langsigtet økonomisk støtte til at genopbygge det sydlige Sudan," siger John Ashworth.


Giv et bidrag

sms

sult

til

1277 

og støt med

50 dkk 

Artikler ud fra emne