| I Kvickly i Helsinge viste Inger Lund plancher om de ældres forhold i Kirgistan. |
Bolcherne og vindruerne fra udestuen gjorde godt, da Inger Larsen stillede sig op i Kvickly i Helsinge og fortalte interesserede forbipasserende om de ældres forhold i Kirgistan.
Udover lidt mundgodt, havde hun også plancher og plakater med blandt andet med billeder og kuverter derovre fra.
I fem år har Inger Larsen og hendes mand nemlig haft en såkaldt Babushka-adoptant, en ældre kirgisisk kvinde, som de skriver sammen med og støtter.
”Jeg kunne fortælle de interesserede, hvordan pensionisterne har det derovre, for vi har jo selv vores Zinaida, som vi har tæt kontakt med. Så det var en god dag, og jeg føler mig glad for at kunne hjælpe med penge til Babushkaerne derovre i det fjerne,” fortæller Inger Larsen.
Mange bække små
| Den Romantiske Have på Fyn holdt særåbent på FN´s Ældredag. |
Anledningen var initiativet Operation Bedstehjælp i anledning af FN´s ældredag den 1. oktober, og Inger Larsen fik samlet 2021,5 kroner ind, som kan sendes af sted til arbejdet.
Folkekirkens Nødhjælps lokale samarbejds-partnere i Kirgistan organiserer de ældre i selvhjælpsgrupper og støtter dem med uddannelse, kontor-udstyr, konsulentbistand og penge til at sætte gang i produktion af håndarbejde og andre ting, så grupperne kan blive økonomisk selvbærende og hjælpe medlemmer i akut nød.
Selvhjælpsgrupperne hjælper og støtter hinanden socialt, materielt og moralsk. Her får de ensomme og de svage en ny familie.
Gentager succesen
| I Hinnerup blev der spillet Bedste-Bingo. |
På Fyn havde det lokale seniornetværk i Folkekirkens Nødhjælp i Odense fået en aftale i stand med ejerne af Den Romantiske Have, som er en restaureret 1700 tals slotshave.
Arrangementet var vel tilrettelagt og allerede fra morgenstunden var adskillige medlemmer af seniorgruppen mødt op for at tage imod de besøgende.
Vejr, stemning og omgivelser var meget indbydende, og en snes fynboere lagde vejen forbi. Indtægterne fra de besøgende beløb sig til 1200 kroner, som går ubeskåret til de ældre i Kirgistan.
I Hinnerup var der i dagens anledning arrangeret bankospil.
”Der var fine præmier og en god stemning. Vi var 22, der spillede, og vi fik 1380 kr. ind ved pladesalg. Der var et par damer, der spurgte, om vi ikke kunne gentage successen, så det regner vi da med at gøre, fortæller sognepræst Eva Graabek fra det jydske.
