| Medlemmer fra modstandsfronten FNRP deltager i en demonstration omkring en jordstrid. Foto: Marianne Lund Sørensen |
Startskuddet har lydt for den sandhedskommission, der over de kommende otte måneder skal undersøge, hvad der præcis skete før, under og efter kuppet i Honduras den 28. juni 2009.
Dermed er det meningen, at der tages »et skridt mod forsoning« i det konflikthærgede land," som generalsekretær i Organisationen af Amerikanske Stater, José Miguel Insulza, sagde ved indsættelsen af kommissionen.
Men arbejdet med at finde frem til sandheden om kuppet kan meget vel ende med at splitte mere end at forsone. For allerede inden kommissionens medlemmer er nået ordentligt i arbejdstøjet, retter både tilhængere og modstandere af kuppet en særdeles hård kritik mod kommissionen og den forestående undersøgelse.
Kritik fra højre og venstre
| Demonstration uden for Nationalkongressen i protest mod, at seks journalister er blevet dræbt inden for de seneste måneder. Foto:REUTERS/EDGARD GARRIDO |
Fra den yderste højrefløj i Honduras har kritikere fra blandt andet organisationen ”Union Civica Democratica”, forlangt, at sandhedskommissionens formand, Eduardo Stein, trækker sig fra posten, da han gentagende gange har kritiseret kup-regeringen i Honduras.
De mener derfor, at konklusionerne af kommissionens arbejde er givet på forhånd.
Ligeledes lyder en skarp kritik fra den modsatte fløj, hvor både tilhængere af den afsatte præsident Manuel Zelaya og en lang række menneskerettighedsorganisationer i Honduras kalder sandhedskommissionen »en farce.«
Håndplukkede medlemmer
| CEJIL |
|---|
| CEJIL arbejder med beskyttelse af menneskerettigheder og har foretræde for Den Inter-Amerikanske Kommission for Menneskerettigheder og Domstol (under OAS). |
Kritikken herfra går blandt andet på, at kommissionens medlemmer er udvalgt efter dekret fra den nuværende regering og derfor ikke er legitim.
»Medlemmerne er udvalgt af præsident Lobo (landets nuværende præsident, valgt i november og indsat i januar, red.), og vi ved ikke efter hvilke kriterier. Blot at han bad om at få én fra Peru og én fra Canada - altså repræsentanter fra lande, der ikke kritiserede kuppet,« siger Marcia Aguiluz.
Hun er direktør i den honduranske afdeling af den internationale juridiske organisation, Center for Justice and Internacional Law, CEJIL, hvis arbejde Folkekirkens Nødhjælp støtter i Honduras.
Mangel på faglig indsigt
| Medlemmer |
|---|
| Sandhedskommissionens medlemmer: Tidligere vice-præsident i Guatemala, Eduardo Stein, leder af kommisionen Michael Kerlin, tidligere canadisk ambassadør for USA og Cuba Tidligere justitsminister i Peru, María Amadillia Zavala. Rektor for det nationale universitet i Honduras, UNAH, Julieta Castellanos Tidligere rektor for UNAH, Jorge Omar Casco. |
| Mandat |
| Ifølge San José-Tegucigalpa aftalen fra den 30. oktober 2009 mellem kupleder Roberto Micheletti og den afsatte præsident Manuel Zealaya, skal sandhedskommissionen undersøge omstændighederne før og efter kuppet den 28. juni 2009. Kommissionens arbejde er berammet til otte måneder. Enkelte dele af undersøgelsen kan hemmeligstemples i ti år: »Af hensyn til ønsket om fred.« |
Marcia Aguiluz og CEJIL peger i sin kritik endvidere på, at kommissionen hverken har det nødvendige mandat eller den faglige profil det kræver, at undersøge begivenhederne efter kuppet, ligesom hun kritiserer de to honduranske deltagere i den fem mand store kommission:
»Vores største bekymring er, at medlemmerne ikke har nogen erfaring eller forhistorie i arbejdet med menneskerettigheder De to honduranske medlemmer af kommissionen er desuden kendt for deres tilhørsforhold til det nationale parti.«
Afviser kritik
Kritikken afvises imidlertid blankt af kommissionens formand Eduardo Stein, der i øvrigt er tidligere vicepræsident i nabolandet Guatemala.
Ifølge Eduardo Stein bliver alle relevante forhold undersøgt - også de mange overtrædelser af menneskerettighederne efter kuppet.
”Der er ikke noget emne, vi ikke dækker, og der er ikke nogen aktører, der ikke bliver hørt,« sagde kommissionsformanden på et pressemøde i Honduras´ hovedstad, Tegucigalpa.
Alternativ kommission er dannet
Ikke desto mindre har en række civilsamfundsorganisationer i Honduras allerede meddelt, at de boykotter sandhedskommissionen og i stedet støtter en alternativ sandhedskommission.
Mandatet for den officielle sandhedskommissions undersøgelsesarbejde er nemlig så åbent formuleret, at kritikere frygter, at der ikke i tilstrækkeligt omfang redegøres for de mange overtrædelser af menneskerettighederne, som er foregået i kølvandet på kuppet den 28. juni 2009.
Ifølge den Nationale Modstandsfront, FNRP, i Honduras vil en alternativ sandhedskommission blive ledet af tidligere Nobelprismodtager og præsidentkandidat i Guatemala, Rigoberta Menchú.
»Vi kan ikke have tillid til denne kommission af løgnere under præsident Lobo´s regering, der består af medlemmer, der deltog i kuppet,« siger talsmand for FNRP, Juan Barahona, der også er tidligere talsmand for den kuppede præsident Manuel Zelaya.
