sms

nød

til

1277

og støt med

150 dkk

(+ alm. trafiktakst)

Samarbejdspartner nomineret til pris
Print
Folkekirkens Nødhjælp har nomineret englænderen Jack Dunford, direktør for ’Thailand Burma Border Consortium’ (TBBC), til den prestigefulde flygtningepris "Nansenprisen".
01.05.2008
© Tina Phil

Flygtningelejren 'Mae La' på grænsen mellem Thailand og Burma. Gennem samarbejdspartneren TBBC støtter Folkekirkens Nødhjælp de omkring 140.000 flygtninge, som befinder sig i lejren.

Folkekirkens Nødhjælp har støttet TBBC siden midten af 1990’erne og har i alle årene været dybt imponeret over Jack Dunford og hans ansatte.

Det er humanitært arbejde af meget høj standard, som TBBC har udført i de sidste 24 år for burmesiske flygtninge og internt fordrevne.

Jack Dunford, hans stedfortræder Sally Thompson og resten af personalet ved TBBC har udvist et enestående engagement inden for humanitært arbejde, og deres årelange dedikation til arbejdet har været til stor inspiration for mange.

Nansenprisen

Nansenprisen blev uddelt første gang i 1955. Den gik til Eleanor Roosevelt.

"Jeg håber, at vi alle kommer til at fortsætte vores arbejde for at løse flygtningeproblemet, for mennesker uden et hjemland kan ikke være lykkelige." - Eleanor Roosevelt, den første Nansenprismodtager.

Læs mere om Nansenprisen

Download baggrunden for nomineringen af TBBC (på engelsk):

Folkekirkens Nødhjælp mener, at Jack Dunford og TBBC-personalet fuldt ud fortjener Nansenprisen 2008.

Af Henrik Stubkjær, hst@dca.dk , generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp

Mere om TBBC

Læs om TBBCs arbejde blandt burmesiske flygtninge:

Mere om Burma

Læs international chef Christian Friis Bach og Asien-koordinator Jonas Nøddekærs kronik om Burma:


Giv et bidrag

sms

sult

til

1277 

og støt med

50 dkk 

Artikler ud fra emne