sms

nød

til

1277

og støt med

150 dkk

(+ alm. trafiktakst)

Pres på menneskerettighederne
Print
På trods af forhandlinger mellem den afsatte præsident Manuel Zelaya og den konstituerede præsident Roberto Micheletti frygter Folkekirkens Nødhjælp, at menneskerettighederne i Honduras går svære tider i møde.
10.07.2009

Fredelige demonstrationer er blevet mødt med stor voldsomhed af politi og militær.

Menneskerettighederne i Honduras er under pres. Flere af Folkekirkens Nødhjælps samarbejdspartnere har modtaget konkrete trusler og overvåges af politi/militær.

Fx lukkede militæret samarbejdspartneren Radio Progreso (alternativ, katolsk radiostation, der i høj grad er Honduras’ demokratiske stemme”. Stationen tager fat om vitale emner som overgreb på menneskerettigheder, retten til jord og afsløring af korruptionssager) allerede på kuppets første dag.

Radio Progeso trodsede dog forbuddet allerede dagen efter og sender stadig - dog med skærpede sikkerhedsforanstaltninger

Besøg af menneskerettighedsdelegation

Fra fredag d. 3. juli til mandag d. 6. juli var en guatemalansk menneskerettighedsdelegation i Honduras.

I spidsen for delegationen var Nobelprisvinderen Rigoberta Menchú og blandt deltagerne var Folkekirkens Nødhjælp og andre internationale organisationer.

Delegationen rapporterer markante brud på menneskerettighederne, bl.a.

  • dotmanglende ytringsfrihed
  • dotcensur
  • dotpropaganda
  • dotlukning af (uafhængige) medier

som efterlader det honduranske samfund uden adgang til information og præget af frygt, utryghed og usikkerhed.

De seneste dage har været præget af fuldkommen manglende beskyttelse af menneskerettighedsforkæmpere og sociale ledere.

Samtidig har flere af regeringens nye ministre og rådgivere en blakket fortid i tidligere tiders militærregeringer og at militærets position er styrket.

Forhandlinger i Costa Rica

De sidste dage har været lidt roligere, og opmærksomheden er rettet mod forhandlingerne mellem Micheletti og Manuel Zelaya, som startede i går i Costa Rica.
Folkekirkens Nødhjælp imødeser forhandlingerne med et vist håb, men også med bekymring for, at resultatet bliver en politisk studehandel, hvor der ses stort på menneskerettighederne.
Folkekirkens Nødhjælp frygter, at situationen i Honduras - især menneskerettighedssituationen - vil være yderst kritisk i mange måneder fremover.

Af Katja Levin, landekoordinator for Mellemamerika


Giv et bidrag

sms

sult

til

1277 

og støt med

50 dkk 

Artikler ud fra emne