sms

nød

til

1277

og støt med

150 dkk

(+ alm. trafiktakst)

Orkanen koster de fattige dyrt
Print
Op mod halvanden million guatemalanere blev berørt, da orkanen Stan i oktober trak enorme nedbørsmængder med sig og satte gang i oversvømmelser og mudder- og jordskred
03.11.2005 af Linda Nordahl Jakobsen Journalist

683 landsbyer i den sydvestlige del af Guatemala blev ramt af de oversvømmelser, mudder-, jord- og klippeskred, som fulgte efter orkanen Stan i begyndelsen af oktober. Ødelæggelserne er nogle steder så omfattende, at der er brug for en massiv indsats til genopbygning.

Som så mange andre katastrofer ramte også Stan de fattigste og mest udsatte befolkningsgrupper, og fødevaresituationen for den fattige mayabefolkning i de ramte områder kan blive yderst kritisk i løbet af de næste måneder.
Der er risiko for, at den kan forvandles til en egentlig sultkrise på grund af ødelagte afgrøder og manglende indkomstmuligheder på kaffe- og frugtplantager, som også er blevet ødelagt.

Det fremgår af den foreløbige statusrapport, som Folkekirkens Nødhjælp har udarbejdet i samarbejde med partnere i ACT, Kirkernes Internationale Nødhjælp, i Guatemala.

Omkring 30 procent af Guatemalas nationale landbrugsproduktion er berørt af katastrofen. Mellem 2,4 og seks procent af kaffehøsten er gået tabt under og efter orkanen, viser tal fra Guatemalas landbrugsministerium. Samlet set har landet lidt tab for omkring en milliard dollar. Det officielle tal på omkomne er 660 mennesker, mens mindst 840 personer er savnet.

Folkekirkens Nødhjælp har sammen med syv organisationer i det kirkelige katastrofenetværk ACT appelleret om godt 2.4 mio. dollars til nødhjælps- og genopbygningsarbejdet. Pengene skal gå til at hjælpe 7.700 familier - cirka 46.200 personer - i ni af de mest berørte provinser.

Folkekirkens Nødhjælp har doneret 300.000 kroner til hjælpearbejdet. En del af pengene går til blandt andet at få madvarer som ris og majsmel og tøj samt rent drikkevand ud til nødstedte og evakuerede familier.

Hjælpen vil blive kanaliseret ud gennem Folkekirkens Nødhjælps lokale samarbejdspartnere i Guatemala, bl.a. netværket Plataforma Agraria, den mayaindianske kvindeorganisation CONAVIGUA og det katolske stift i Huehuetenango.

FN advarer om, at følgerne af Stan kan trække en endnu større del af Guatemalas befolkning ned i ekstrem fattigdom. Derfor har FN appelleret til internationale donorer om at give mindst 22 millioner dollars i hjælp til Guatemala.

Guatemalas regering er blevet kritiseret for at reagere for langsomt:

"Det var først, da folk stod i vand til halsen, at regeringen besluttede at reagere, og da var det for vanskeligt at gøre noget," siger César Diaz, der er leder af ActionAid International i Guatemala.

"Orkanen har sat vores lands svage økonomiske og sociale strukturer i relief. Det samme gælder de store svagheder, der er med henblik på logistik og indsats i sådan en katastrofesituation. Der er stadig masser af landsbyer, der er afskåret fra omverdenen, og mennesker, der har mistet deres hjem, men som ingen hjælp får."

Sådan siger biskop Álvaro Ramazzini fra San Marcos Stift, der blev hårdt ramt efter Stan. Han tilføjer, at det uden tvivl har gjort hjælpearbejdet meget vanskeligt, at så mange veje er ødelagt eller skyllet væk, og at myndighederne ikke har kunnet etablere luftbroer med hjælp, da der mangler både fly og landingsbaner.

"Jeg tror ikke, at regeringen har handlet i ond tro. Men på den anden side vil jeg heller ikke forsvare dens indsats, for den har simpelthen ikke kapaciteten til at reagere i sådan en katastrofe."

"Det regnede i tre døgn, og systemet kollapsede. Hvis det havde regnet en hel uge, så var vi skyllet væk. Myndighederne har for eksempel ingen geologiske studier, som kunne medvirke til at forebygge en sådan katastrofe," siger biskop Ramazzini, der deltager i koordineringsarbejdet med at hjælpe overlevende og folk, der har mistet deres hjem, familiemedlemmer og afgrøder efter orkanen Stan.


Giv et bidrag

sms

sult

til

1277 

og støt med

50 dkk 

Artikler ud fra emne