sms

nød

til

1277

og støt med

150 dkk

(+ alm. trafiktakst)

Øget u-landsbistand vil redde menneskeliv
Print
Regeringens løfte om at øge u-landsbistanden med 600 mio. kr. vil helt konkret gavne de fattigste og politisk lægge pres på de rige lande, siger Folkekirkens Nødhjælps generalsekretær.
01.11.2011 af Folkekirkens Nødhjælp
© Mike Kollöffel

"Det er ikke bare et signal eller symbolsk, når regeringen siger, at den vil øge u-landsbistanden. Helt konkret vil det redde menneskeliv. Samtidig vil det give Danmark en ny international position, hvor vi kan lægge pres på verdens andre rige lande og holde dem fast på det, de har lovet i forhold til at bekæmpe sult og fattigdom."

Sådan siger Folkekirkens Nødhjælps generalsekretær Henrik Stubkjær i en kommentar til, at den nye regering har bebudet en kursændring i dansk u-landsbistand.

Efter flere år med besparelser på udviklingsbistanden under VK-regeringen, vil S-SF-RV-regeringen øge udviklingsbistanden med 234 millioner kroner i 2012 og yderligere 366 millioner kroner i 2012.

Penge skal hjælpe på Afrikas Horn

De i alt 600 millioner kroner er blandt andet øremærket til at hjælpe sultofrene på Afrikas Horn.

Det er ikke bare et signal eller symbolsk, når regeringen siger, at den vil øge u-landsbistanden.Helt konkret vil det redde menneskeliv.

”Det er rigtigt vigtigt, at den ny regering nu sætter handling bag sine ord og sin politik. Og at den går forrest i forhold til at vise, at vi i Danmark som et af verdens rigeste lande, har et ansvar for at være med til at bekæmpe den globale fattigdom,” siger Henrik Stubkjær.

Regeringens målsætning er, at ulandsbistanden på sigt skal repræsentere én procent af bruttonationalproduktet. Det svarer til cirka 17 milliarder kroner.


Giv et bidrag

sms

sult

til

1277 

og støt med

50 dkk 

Artikler ud fra emne