sms

nød

til

1277

og støt med

150 dkk

(+ alm. trafiktakst)

Nyt tidskrift om international politik
Print
Det nye online-tidskrift IP Monopolet sætter i første udgave fokus på Darfur
13.02.2008

 

”Selvom det er lykkedes FN endelig at få det nominelle ansvar for de fredsbevarende styrker i Darfur, ser det desværre ikke ud til at tropperne kan gøre det særlig meget bedre end den Afrikanske Union, der hidtil ikke har været i stand til at forbedre forholdene for regionens hårdt prøvede befolkning.”

Sådan indleder Anders Hastrup sin artikel i det spritnye nummer af IP Monopolet, som en flok engagerede studerende står bag.

Anders Hastrup er cand.mag i arabisk og Ph.D -stipendiat på Institut for Tværkulturelle Studier på Københavns Universitet, hvor han forsker i sammenhængen mellem konflikterne i Darfur og nabolandet Chad. Han har været udsendt 2 år i Sudan som nødhjælps- og udviklingsarbejder, og har også skrevet speciale om konflikten.

Han er en af de mange studerende, som tidsskriftet vil give en platform, så de kan nå ud til en bredere offentlighed med projekter og viden inden for international politik.

Læs det interessante tidsskrift på: http://ipmonopolet.dk/


Giv et bidrag

sms

sult

til

1277 

og støt med

50 dkk 

Artikler ud fra emne