sms

nød

til

1277

og støt med

150 dkk

(+ alm. trafiktakst)

Ny økonomichef i Folkekirkens Nødhjælp
Print
Folkekirkens Nødhjælp har ansat den 43-årige Lars Thorup i en ny stilling som økonomichef.
10.03.2011

Den 1. april 2011 indtager Lars Thorup en helt ny post som økonomichef i Folkekirkens Nødhjælp. Han kommer fra en tilsvarende stilling i Royal Arctic Line A/S i Grønland.

Den 1. april 2011 tiltræder Lars Thorup som økonomichef i Folkekirkens Nødhjælp.

"Med vore næsten 700 ansatte på verdensplan og en omsætning, der i 2010 rundede en halv milliard kroner, har vi brug for flere kræfter på økonomisiden," siger generalsekretær Henrik Stubkjær.

For Lars Thorup er det helt nyt at skulle arbejde i en bistandsorganisation.

"Som de fleste andre, har jeg altid haft et ønske om at hjælpe mennesker i nød. Nu får jeg muligheden for at være med til det rent arbejdsmæssigt, og det ser jeg meget frem til.

Den kommende økonomichef har en uddannelse som cand merc. i strategi og ledelse fra Copenhagen Business School. Han har gennem hele sin karriere været beskæftiget inden for økonomi og administration. Fra 1996-2006 arbejdede han for Novo Nordisk, hvor han de sidste tre år havde jobbet som økonomi- og administrationschef for virksomhedens regionale afdeling i Moskva

Kontaktinformation:
Generalsekretær Henrik Stubkjær, mobil: 29700600


Giv et bidrag

sms

sult

til

1277 

og støt med

50 dkk 

Artikler ud fra emne