Selv om DR Congo er rig på ressourcer som guld, diamanter, kobolt og uran, lever langt størstedelen af befolkningen i dyb fattigdom. Samtidig er infrastrukturen fuldstændig ødelagt, volden er udbredt og dødelige sygdomme florerer.
Oven i al den elendighed må mange congolesere også kæmpe med faren for at træde på en mine eller anden ueksploderet ammunition.
Derfor har Folkekirkens Nødhjælp arbejdet i landet siden 2004. Med udgangspunkt i Kalemie i den østlige del, rydder vi miner i et område, der er næsten på størrelse med Danmark.
Udover fjernelse af miner, bliver minerede områder også registeret. Og den obligatoriske information om minefaren til befolkningen bliver i DR Congo også suppleret med hiv/aids-oplysning.
