sms

nød

til

1277

og støt med

150 dkk

(+ alm. trafiktakst)

Millioner lider under voldsomme oversvømmelser i Østindien
Print
Flere end to millioner mennesker er påvirket af monsunregnens massive oversvømmelser i tre delstater i det østlige Indien. Se fotos fra Orissa – et af de oversvømmede områder i Indien.
28.09.2011 af Marianne Lemvig
© Aditi Ghosh
Oversvømmelserne har sat omkring 80.720 hektarer opdyrkede landbrugsjorder under vand, husdyr, fødevarelagre og familiers ejendele er gået tabt.

61.000 mennesker er evakueret i det østlige Indien på grund af oversvømmelser. I deldelstaterne Orissa, Uttar Pradesh og Bihar i Indien kæmper indbyggerne med vandmasserne, som har lagt veje, marker, huse og skoler under vand.

Folkekirkens Nødhjælp og partnere i ACT Alliance hjælper med akut nødhjælp i den indiske delstat Orissa. Foreløbig har Folkekirkens Nødhjælp givet en halv million kroner, som skal bruges til akut katastrofehjælp bl.a. plastic presenning, køkken- og vaske udstyr og mad.

Giv et bidrag

Billederne er taget af Aditi Ghosh, Folkekirkens Nødhjælps katastrofemedarbejder i Indien, som netop har besøgt Gop og Nimapara i Puri-distriktet i delstaten Orissa i Indien.

 

 

 


Giv et bidrag

sms

sult

til

1277 

og støt med

50 dkk 

Artikler ud fra emne