Med op til 50 km om dagen kan Folkekirkens Nødhjælp nu afsøge områder i Angola for landminer med et nyt udstyr, som A.P. Møller og Hustru Chastine Mc-Kinney Møllers Fond til almene Formaal har bekostet med en million kroner.
Udstyret, der går under betegnelsen WADS (Wide Area Detection System), består af otte metal-detektorer monteret på en skelet-ramme fastgjort på fronten af en Samil Rhino 20, et pansret køretøj, der kan modstå landminer, hvis det uheldige skulle ske, at en mine detonerer under køretøjet.
Afhængig af vejenes tilstande og afstanden fra feltlejren forventes det, at Folkekirkens Nødhjælps otte-i-en minesøger kan undersøge 10-50 km vej pr. dag. Detektor aflæsninger vil blive foretaget 10 gange i sekundet over hele vejen for hver 5 centimeter.
Ved brug af det nye WADS udstyr kan op til 90 procent af det overvågede vejområde undersøges, således at det er de sidste 10-15%, der ryddes manuelt.
Dette tillader, at minerydnings-udstyret kan fokuseres nøjagtigt på et præciseret mål og således gøre hele minerydnings-operationen hurtigere og mere effektiv.
Minefri veje er en forudsætning for, at Angola kan komme på fode igen efter flere end 30 års borgerkrig.
Infrastrukturen ligger i ruiner på grund af ringe vedligeholdelse - og på grund af de stridende parters udlægning af miner. Men efter to års fred er befolkningen optaget af at opretholde freden i hele landet og er nu engagerede i landets genopbygning
For at hjælpe Angola på vej startede Folkekirkens Nødhjælp i 2003 et minerydningsprojekt, hvor der ryddes miner med håndkraft og snart også ved hjælp af det nye WADS, der forventes at komme til Angola i januar.
Minerydningen i Angola bliver støttet af DANIDA, FinChurchaid, Folkekirkens Nødhjælp og den danske befolkning inklusive A.P. Møller og Hustru Chastine Mc-Kinney Møllers Fond til almene Formål.
