sms

nød

til

1277

og støt med

150 dkk

(+ alm. trafiktakst)

Ladies Circle Kjellerup gav penge til genbrugsbutik
Print
Efter en aften i genbrugens tegn kunne damerne fra Ladies Circle Kjellerup overrække genbrugsbutikken indtægterne for aftenen.
16.02.2011

Foto: Birgit Kidmose Hansen

I Kjellerup gik Ladies Circle og Folkekirkens Nødhjælps genbrugsbutik sammen om at skabe en hyggelig aften i genbrugens tegn.

Besøg i butikken

Aftenen begyndte i butikken, hvor en af butikkens medarbejdere fortalte om arbejdet i butikken og hvad pengene fra butikkens overskud går til. Herefter fik damerne mulighed for at se nærmere på alle varerne i butikken. Og som det tit er i genbrugsbutikker, fandt alle damer noget de ikke lige kunne leve uden.

Indsamling til et godt formål

Herefter holdt Ladies Circle deres ordinære møde hos en af medlemmerne. Her er der tradition for at man betaler for alt - både kopper, tallerken og kaffe og kage. Indtjeningen for aftenen blev på 831 kr. der efterfølgende blev overrakt til genbrugsbutikkens frivillige.

Folkekirkens Nødhjælp takker for den fine gave.


Giv et bidrag

sms

sult

til

1277 

og støt med

50 dkk 

Artikler ud fra emne