sms

nød

til

1277

og støt med

150 dkk

(+ alm. trafiktakst)

Konference om fremtidens u-landsoplysning
Print
Til september tager Folkekirkens Nødhjælp hul på debatten om, hvordan danskerne kan få større muligheder for at engagere sig i udviklingsproblemstillinger.
30.04.2008 af Linda Nordahl Jakobsen

Konferencen d. 11. september

Alle oplysninger om konferencen, program, tilmelding m.v. offentliggøres på www.noedhjaelp.dk og sendes til modtagere af vores E-Nyhedsbrev.

Der kan først søges om støtte til projekter efter konferencen den 11. september.

Eventuelle henvendelser til Anni Skov: as@dca.dk

I januar 2008 fik frustration over de seneste års systematiske nedprioritering af u-landsoplysningen i Danmark privatpersonen Jørgen Harboe til at donere 10 millioner kroner til netop u-landsoplysning.

Folkekirkens Nødhjælp blev udset til at administrere den nye oplysningspulje.

Den 11. september indkalder Folkekirkens Nødhjælp derfor til konference, hvor der skal udvikles nye ideer til, hvordan danskerne kan få større mulighed for at engagere sig i udviklingsproblemstillinger.

Håbet er, at konferencen kan styrke både landsoplysning og u-landsjournalistik i Danmark.

Jørgen Harboes donation kan blive fødselshjælper for de bedste af de idéer, som kommer fra konferencen.


Læs mere om Jørgen Harboes donation

Det handler om medmennesker

Privatperson giver 10 millioner til u-landsoplysning


Giv et bidrag

sms

sult

til

1277 

og støt med

50 dkk 

Artikler ud fra emne