sms

nød

til

1277

og støt med

150 dkk

(+ alm. trafiktakst)

København blev klima-vækket
Print
D. 20. maj var der 200 dage tilbage til topmødet i København. Det markerede Folkekirkens Nødhjælp ved at lave et Wake Up Call i København. Det haster nemlig, hvis målet om en ambitiøs klimaaftale skal nåes.
28.05.2009
This text will be replaced

Morgenbrød og underskrifter

Dagen startede tidligt ud for de mest friske frivillige i Folkekirkens Nødhjælp. Med 500 stk morgenbrød og en underskriftsindsamling under armen indtog de frivillige Nørreport station kl. 8.00.

Tyve minutter senere var morgenbrøddet væk, og de frivillige kunne gå tilfredse hjem med 63 underskrifter og en god mavefornemmelse. Frivillig Julie Lange konkluderede, at det havde været en vellykket start på dagen, og at folk havde vist stor forståelse for kampagnen Countdown to Co2penhagens budskab.

Europaparlamentskandidater vækket til handling

Midt på dagen havde Folkekirkens Nødhjælp sat tre danske Europaparlamentskandidater i stævne.

Foto: Elroy Villumsen

Margrete Auken (SF), Hanne Dahl (JB) og Anna Mee Allerslev (R) var hurtige til at gribe chancen for at støtte op om, at EU bør gå forrest for at sikre en ambitiøs klimaaftale.

Det viste kandidaterne bl.a. ved at skrive under på Folkekirkens Nødhjælps underskriftsindsamling. De forpligtede sig herved alle til at sætte fokus på klimaforandringernes konsekvenser for verdens fattigste frem mod topmødet i København. Læs mere her

Fællessang på Rådhuspladsen

Foto: Rune Hansen

150 frivillige indtog fra kl. 17.00 Københavns gader iført nattøj fra Solidary People. Til lyden af trommer fra Midtsjællands Efterskole marcherede de frivillige gennem byen, for at nå Rådhuspladsen netop som solen kom frem på himlen.

Meget passende inviteredes forbipasserende til at synge med på morgensangen "Se nu stiger solen" - for derved at give Danmark et Wake Up Call. Efter morgensangen inviterede Betty Arendt til eftertænksomhed med en sang skrevet til klimatopmødet.

Verdens fattigste rammes hårdest af klimaforandringerne og mærker dem allerede nu. Langt de fleste har ikke stemme til at råbe politikerne op, og derfor er Folkekirkens Nødhjælp stolte over at så mange unge danskere valgte at være deres ansigt og stemme for en dag.

500 underskrifter til god musik

Foto: Rune Hansen

Mens frivillige samlede underskrifter sørgede Søs' og Steens All Stars kor for at sætte gang i Rådhuspladsen med festlig musik og god stemning.

Mange forbipasserende stoppede nysgerrigt op og vuggede med, og blev hurtigt spottede af ihærdige frivillige, så de kunne give deres underskrift med.

Alt i alt skrev 500 danskere i dag under på at Danmark bør gå efter en ambitiøs klimaaftale, der ikke glemmer verdens fattigste. Du kan også skrive under her.

Læs mere om vores arbejde med klima


Giv et bidrag

sms

sult

til

1277 

og støt med

50 dkk 

Artikler ud fra emne