| Bangladesh er et af de lande, som er hårdt ramt af klimaforandringerne |
Der er kun små fremskridt at spore i FN's klimaforhandlinger, som fandt sted i Kina i løbet af ugen, fortæller Folkekirkens Nødhjælps klimamedarbejder Mattias Söderberg. De store knaster i forhandlingerne er der stadig.
U-landene vil have, at de rige lande forpligtiger sig til en fortsættelse af Kyoto-protokollen, som udløber i 2012, da det er den eneste bindende aftale om reduktion af de rige landes CO2 udslip.
EU overvejer stadig, om de ønsker en fortsættelse af protokollen, fortæller Mattias Söderberg fra Kina.
I-landene vil have, at Kina skal være mere åben for at deres klimatiltag skal blive kigget efter i kortene. Det ser ud til, at Kina måske er på vej til at rykke sig en smule på dette område.
USA blokerer forhandlingerne
Den store stopklods i forhandlingerne lige nu er USA.
"USA kommer ikke med noget til forhandlingsbordet, de vil ikke give flere penge til klimatilpasning eller reducere deres CO2 med ambitiøse mængder. De viser tydeligt, at de ikke tror på FN som forhandlingsramme for at få en global klimaaftale. Som det er nu, obstruerer USA enhver mulig fremgang i forhandlingerne," siger Söderberg.
Lederen af den kinesiske delegation har sagt, at verden bør fortsætte klimaforhandlingerne uden USA.
EU Kommissionen viser lederskab
Det mest positive, der er sket i klimaforhandlingerne i Kina, er EU Kommissionens forslag til beskatning af den finansielle sektor både på europæisk og globalt niveau.
På globalt niveau foreslår kommissionen, at der indføres en afgift på finansielle transaktioner, som vil kunne bidrage til at finansiere internationale udfordringer som f.eks. udvikling eller klimaændringer.
Folkekirkens Nødhjælp roser EU-kommissionen for forslaget.
"Der er hårdt brug for, at nogen går i spidsen og viser lederskab og initiativ, hvis vi skal have klimaforhandlingerne ud af det nuværende dødvande. Folkekirkens Nødhjælp opfordrer den danske regering til at støtte op om kommissionens forslag og arbejde for at få de andre medlemslande med på ideen, når den skal drøftes i Det Europæiske Råd i slutningen af oktober og igen på G20 topmødet i november," siger Mattias Söderberg.
Mødet i Tianjin er det sidste forhandlingsmøde inden det næste store topmøde COP16, som finder sted i Mexico til december 2010.
