sms

nød

til

1277

og støt med

150 dkk

(+ alm. trafiktakst)

Jordskælvsofre må tilbringe en hel vinter i telt
Print
Folkekirkens Nødhjælps katastrofekoordinator Erik Johnson er netop vendt hjem fra de jordskælvsramte områder af Pakistan. Han er dybt rystet over situationen.
07.12.2005 af Lisbeth Engbo Journalist

”Her to måneder efter katastrofen er vi stadig i akutfasen. Det handler om mad, telte og tæpper til de hjemløse. Og de fleste er nødt til at bo i telt hele vinteren. Det er umuligt at begynde at opføre huse eller midlertidige boliger nu. Sidste år var landsbyerne begravet i flere meter sne.”

Folkekirkens Nødhjælps katastrofekoordinator Erik Johnson er netop vendt hjem fra de jordskælvsramte områder af Pakistan. Og han er dybt rystet over situationen derude. Han frygter især for børnene under fem år, der er i større risiko for at blive syge og dø af kulde i de kolde teltlejre.

Han betegner det som et logistisk mareridt at skulle nå ud til tre millioner hjemløse og fordrevne mennesker, hvoraf mange opholder sig i nogle af verdens mest uvejsomme bjergegne.

”Normalt er det bedst, at folk bliver i deres landsbyer, i stedet for at havne i store lejre, hvor de er helt afhængige af nødhjælp. Men her er det måske bedre, at de kommer ned fra bjergene. Det kan blive et spørgsmål om liv eller død, fordi man ikke kan nå op til dem, når vinteren for alvor sætter ind.”

Som efter en atombombe

Erik Johnson besøgte byen Balakot, der tidligere havde 25.000 indbyggere.

”Det er helt umuligt at forestille sig, hvordan der ser ud efter jordskælvet. Det ser ud som om der er faldet en atombombe. Der er højst 20 bygninger tilbage i hele byen. Alt andet er helt fladt. Langt de fleste af byens indbyggere er døde. Især skolebørnene. Ingen af skolerne var bygget, så de kunne modstå et jordskælv.”

Danske penge på arbejde

Erik Johnson forsikrer, at der er hårdt brug for de mere end 11 millioner kroner, som folk i Danmark indtil videre har givet til Folkekirkens Nødhjælps arbejde i Pakistan. Og pengene bliver brugt godt.

”Vores samarbejdsparter Church World Service gør et rigtig godt stykke arbejde. De har arbejdet i Pakistan i mange år i netop de områder, der blev ramt af jordskælvet, så de kender også befolkningen. Og de kører efter de internationale standarder.”

CWS driver blandt andet en meget velfungerende teltlejr for 3.500 mennesker.

Pengene fra Danmark bliver blandt andet brugt til telte, tæpper, mad samt værktøj og materialer til reparation af huse.


Læs mere om hjælpearbejdet i jordskælvsområdet. Klik her


Giv et bidrag

sms

sult

til

1277 

og støt med

50 dkk 

Artikler ud fra emne