9. klasse på Hjalleseskolen på Fyn ville gøre en forskel for verdens fattigste - og det lykkedes, da de sammen med 8. klasse i december måned samlede penge ind ved at sælge til og fra kort.
Til og fra kortene var designet af elever fra 3. klasse, så hele skolen har været engageret i projektet.
20.000 kr. = 20 vandpumper
Ved skolens julegudstjeneste d. 21. december deltog Jonas Bak Weisenberg, som er præst og indsamlingsleder ved Næsbyhoved –Broby sogn. Han modtog på vegne af Folkekirkens Nødhjælp ca. 20.000 kr., som nu skal gøre gavn blandt verdens fattigste.
I Malawi koster en vandpumpe 1000 kr.. En vandpumpe kan sikre mange familier rent drikkevand og kan sørge for vand til køkkenhaver. En køkkenhave består af mange forskellige grøntsager, som giver varieret kost og ernæring.
Tak til Hjalleseskolen for jeres initiativ og jeres engagement. Det er stærkt gået!
