sms

nød

til

1277

og støt med

150 dkk

(+ alm. trafiktakst)

Grøntsager og dåsemad
Print
Folkekirkens Nødhjælps medarbejder i Gaza har samlet et team på 5 frivillige fra flygtningelejren Jabalyia, så de sammen med en lokal samarbejdspartner kan imødekomme civilbefolkningens mest akutte behov.
20.01.2009 af Anne-Mette Futtrup

Blomkål, løg og kål er nogle af de grøntsager, som Folkekirkens Nødhjælp kan dele ud til nødlidende i Gaza i disse dage.

I alt 7.000 mennesker får glæde af 1.000 daglige poser med flere kilo grøntsager. Også pakker med dåsemad lykkedes det nu at fordele til folk.

Uddelingen af mad foregår i et samarbejde mellem Folkekirkens Nødhjælp og samarbejdspartneren National Agency for Family Care.

Et måltid varm mad kan nu suppleres

Hidtil har maduddelingen bestået af et varmt måltid mad, tilberedt af en lokal organisation, til 150 familier flygtningelejren Jabalyia.

Maden er tilberedt af en lokal organisation og uddelt af Folkekirkens Nødhjælps lokale medarbejder Omar Al Majdalawi og de fem frivillige, som han har engageret i flygtningelejren.

Nu er det lykkedes også at supplere med både grøntsager og dåsemad til langt flere mennesker.

”De civile i Gaza har stadig mest akut brug for mad, vand og husly. I en krisesituation ændrer behovene for hjælp sig fra dag til dag, og vi forsøger at støtte med det, der er mest behov for lige nu. Og det er mad,” siger katastrofekoordinator Erik Johnson, Folkekirkens Nødhjælp.

Stadig lukket for nødhjælpsarbejdere

Anden støtte

Folkekirkens Nødhjælp støtter også indkøb af brændstof til kølesystemet i en af Gazas få blodbanker, så den fortsat kan opbevare blodet på køl.

Den israelske hær tillader stadig hverken nødhjælpsarbejdere eller nødforsyninger at komme ind i Gaza.

Det er heller ikke lykkedes for Folkekirkens Nødhjælps katastrofemedarbejder, Mads Schack Lindegaard, at komme ind.

Han rejste i sidste uge til Israel i håb om at få tilladelse til at rejse ind i Gaza og hjælpe Folkekirkens Nødhjælps ansatte og frivillige, der har arbejdet i døgndrift siden Israels første angreb på Gaza-striben den 27. december sidste år.


Giv et bidrag

sms

sult

til

1277 

og støt med

50 dkk 

Artikler ud fra emne