sms

nød

til

1277

og støt med

150 dkk

(+ alm. trafiktakst)

Giv penge til det palæstinensiske selvstyre
Print
Verdensbanken advarer om, at situationen i Palæstina vil forværres drastisk inden for de næste par måneder. Humanitære krise, politisk kaos og mulig opløsning af hele selvstyremyndigheden truer, hvis ikke Israel og de vestlige donorer bliver enige om at genetablere den økonomiske støtte til den palæstinensiske regering.
09.05.2006

Verdensbankens rapport

I april offentliggjorde Verdensbanken en rapport om mulige fremtidsscenarier i Palæstina efter at vestlig støtte og israelske tilbagebetalinger af skatter og afgifter var ophørt.

Rapporten forudsagde, at arbejdsløsheden og antallet af fattige ville stige drastisk.

Verdensbanken har netop offentliggjort endnu en rapport, da fremtidsudsigterne i den tidligere rapport ifølge organisationen var for ” rosenrøde”.

I den nye rapport forudsiges det, at hvis der ikke sker noget, vil arbejdsløsheden i de palæstinensiske områder være steget til 40 % ved udgangen af 2006.

Antallet af folk, der lever under fattigdomsgrænsen, vil i samme periode stige til 67 %.

Før valget i januar var 23 % af befolkningen uden arbejde, og cirka 44 % af dem levede i fattigdom.

Kan krisen løses?

Ifølge Verdensbanken er der kun en vej ud af kaos: De økonomiske støttemuligheder må genoprettes, hvis den palæstinensiske økonomi – og dermed selvstyret - skal overleve.

Den vigtigste faktor er, at Israel igen begynder at betale de skatter og afgifter tilbage, som de opkræver på vegne af selvstyret.

Samtidig må de vestlige donorer finde en måde at kanalisere penge til palæstinenserne uden om den nuværende regering på.

Her er Verdensbanken enig med EU, der også er fortaler for en såkaldt ”by-pass” mekanisme, så man fx kan betale lønnen direkte til de offentlige ansatte i Palæstina uden om de officielle regeringskontorer.

USA fører en mere uforsonlig linie over for palæstinenserne og ønsker ikke at yde nogen økonomisk støtte, så længe Hamas-regeringen afviser at imødekomme de internationale krav om at anerkende Israel og afsværge al væbnet kamp.

Situationen lige nu

De 165.000 offentligt ansatte i de palæstinensiske områder har ikke fået løn siden marts.

De klarer sig igennem på lån, kredit hos købmanden og hos offentlige myndigheder samt ved hjælp af deres opsparing, hvis de har en.

I Gaza, hvor situationen er værst, er krisen forværret på grund af lukningen af grænseovergang mellem Israel og Gaza.

Karni-overgangen, som al medicin, fødevarer og andre fornødenheder skal passere, har stort set været lukket siden valget i januar.

Butikker i Gaza melder om udsolgte varer såsom mel og petroleum.

Der er flere meldinger om voldelige sammenstød imellem fraktioner knyttet til henholdsvis Hamas og Fatah.

Den slags kamphandlinger kan ifølge Verdensbankens rapport forventes at blive dagligdag.

I sidste ende kan det føre til et totalt politisk kollaps.


Læs også

Økonomisk krise i Palæstina


Giv et bidrag

sms

sult

til

1277 

og støt med

50 dkk 

Artikler ud fra emne