| Butikken i Sakskøbing |
I 15 år har de frivillige i Folkekirkens Nødhjælps genbrugsbutik i Sakskøbing arbejdet for verdens fattigste. Den 31. oktober er det nemlig 15 år siden at en gruppe frivillige åbnede genbrugsbutikken i Søndergade.
Overskuddet går til verdens fattigste
Lige siden har de solgt genbrugstøj til en god pris. Og som ordsproget siger gør mange bække små en stor å. Butikken har siden åbningen hvert år sendt ca. 100.000 kr. ind til Folkekirkens Nødhjælps arbejde for verdens fattige.
Festlige dage
Fredag og lørdag i denne uge, sælges alle varer i butikken til 15 kr. Så der er virkelig mulighed for at gøre nogle kup. "Der vil være kaffe på kanden hele dagen, og vi håber, at rigtig mange vil benytte sig af det gode tilbud og kigge forbi", siger butikkens kontaktperson Jonna Nielsen.
