Senere på måneden flytter vores genbrugsbutik i Fåborg ind på gå-gaden. Vi flytter fra vores nuværende lokaler i Vestergade og ind i Østergade 15, hvor større lokaler står klar. "Vi har længe ønsket mere plads og lys. Det får vi i de nye lokaler", udtaler kontaktperson i butikken Birgitt Fredensborg.
Det er moderne
Genbrug hitter. "Vi oplever, at der er rigtig mange, som er interesseret i at købe genbrug. Om det er den aktuelle finanskrise, der medvirker, ved jeg ikke, men interessen har i hvert fald været markant stigende," fortæller genbrugskonsulent Birgit Kidmose. Og genbrug er ikke kun for den ældre del af befolkningen. Mange steder oplever man, at genbrug i særlig grad appellerer til den yngre del af befolkningen. "I dag er trenden jo, at du kan tage hvad-som-helst på, og så er det mode," siger Birgit Kidmose.
Vil du være frivillig?
Vil du være med i den nye butik, så er nye frivillige velkommen. "Med mere plads og den nye beliggenhed forventer vi at få endnu mere travlt og derfor er nye kolleger meget velkomne," siger Birgitt Fredensborg. Kig forbi butikken og få en snak med medarbejderne om mulighederne for at blive frivillig i butikken.
Doner dit tøj
Der er masser af plads til flere varer i den nye butik, og vi modtager gode salgbare varer med stor tak. Så har du eller skal du skabe mere plads i garderoben, så aflever gerne dit tøj, sko, tasker og lignende til butikken i Østergade 15. Folkekirkens Nødhjælps 124 genbrugsbutikker gav i 2010 et rekordoverskud på 17,2 mio. kroner, som bruges til at hjælpe verdens fattigste.
