| Oplæg om de største successer i genbrugs-arbejdet. Foto fra regionalmøde i København |
I efteråret har alle frivillige medarbejder fra Folkekirkens Nødhjælps Genbrugsbutikker været inviteret til regionale møder.
Der har været afholdt møder i Kerteminde, Vordingborg, Dianalund, Brovst, Viborg, Århus og København.
På dagsordnen var sidste nyt om Folkekirkens Nødhjælps arbejde, valg er regionale repræsentanter, oplæg om årets største succeser i genbrugsbutikkerne og meget andet. Møderne var en oplagt mulighed for de mange frivillige for at snakke sammen om stort og småt.
Siden sidste års regionale møder er Danmark blevet opdelt i 7 regioner, hvori de 116 butikker er fordelt. Det var derfor første gang de folkevalgte regionale repræsentanter blev præsenteret.
Regionale repræsentanter
Repræsentanterne skal i samarbejde med genbrugsmedarbejderne på Folkekirkens Nødhjælps sekretariat og øvrige frivillige rundt omkring i landet starte nye butikker samt hjælpe de eksisterende butikker og frivillige med det daglige arbejde.
Den 22. januar er der regionalt møde for butikkerne i Sønderjylland.
Mødet finder sted i Åbenrå.
