sms

nød

til

1277

og støt med

150 dkk

(+ alm. trafiktakst)

Fra Skallingen til Sudan
Print
Folkekirkens Nødhjælp er netop blevet færdig med at rydde miner på Skallingen. Det betyder, at børn til sommer nu trygt kan bygge sandslotte på størstedelen af stranden. Samtidig kan befolkningen i Sudan se frem til at få ryddet deres veje.
21.02.2008 af Anette Krarup

Den velvoksne metaldetektor består af kabler lagt i cirkelmønstre i en kraftig gummidug

Siden marts sidste år har Folkekirkens Nødhjælp været en vigtig del af det store entreprenørarbejde med at rydde de sidste miner i Danmark.

De ligger på Skallingen uden for Esbjerg og blev lagt af tyskerne under 2. Verdenskrig.

Ved hjælp af den såkaldte WADS-teknik (Wide Area Detection System) har Folkekirkens Nødhjælp været med til at lokalisere 500 miner på den lange strandtange.

WADS er en stor metaldetektor spændt bag efter en bil, der kombineret med DGPS-teknologi og et avanceret computerprogram kan afsøge og lokalisere landminer.

Det unikke system blev opfundet under minerydning i Angola, men der var behov for at udvikle og teste det, og derfor blev det hentet hjem til Danmark i en periode.

Derefter har to operatører i bedste Georg Gearløs-stil det seneste år gået i al slags vejr ude på Skallingen og justeret systemet.

Præcis og hurtig

Normalt bliver miner lokaliseret med håndholdte minesøgere eller ved at en person langsommeligt undersøger jorden centimeter for centimeter med en spids genstand. Fordelen ved WADSen er, at den både er mere præcis og meget hurtigere.

For en befolkning, der har været nødt til at flygte fra deres land på grund af krig, kan WADSen gøre en stor forskel. På meget kortere tid kan det være med til at gøre vejen farbar, så flygtningene kan vende hjem til deres huse og marker.

Om få måneder forventer Folkekirkens Nødhjælp at sende WADSen til Sudan, hvor der er stor behov for at gøre vejene minefrie efter borgerkrig.


Minerydningen

  • dotWADSen har afsøgt miner på et areal svarende til 300 fodboldbaner.
  • dotI alt 500 miner er blevet fundet på Skallingen. Flest antipersonelminer såsom træminer og stokminer. Derudover få panserminer.
  • dotMinerydningen på Skallingen skal gøre Danmark minefrit, så kravet fra den såkaldte Ottawa-konvention, som Danmark underskrev i 1999, kan opfyldes.

Giv et bidrag

sms

sult

til

1277 

og støt med

50 dkk 

Artikler ud fra emne