sms

nød

til

1277

og støt med

150 dkk

(+ alm. trafiktakst)

Forberedt på den næste katastrofe
Print
En ny multimedieproduktion fortæller i lyd og billeder om, hvordan Folkekirkens Nødhjælp i forbindelse med nødhjælpsarbejdet har satset på at sikre folk mod fremtidige katastrofer.
08.08.2008 af Peter Høvring

Multimedie

Se og hør hvordan indsatsen med at forebygge stod centralt i katastrofearbejdet

TIP:

Skru op for højttalerne

Tryk på F11-tasten for at se mest muligt

I juli 2007 blev store dele af Indien ramt af usædvanligt kraftige oversvømmelser. Hele 13 delstater blev berørt.

Folkekirkens Nødhjælp satte sammen med en lokal, kirkelig partner ind med akut katastrofehjælp i nogle af de hårdest ramte delstater Orissa og Assam.

Voldsomme ændringer

Men disse års klimaændringer, som nu bliver mere og mere markante, fører til voldsomme afvigelser fra, hvad folk hidtil har oplevet.

Alle kan fortælle om ændrede vejrforhold og større oversvømmelser, som fører til ødelæggelser og sult.

Derfor er det blevet en naturlig del af genopbygningsarbejdet, at man sætter befolkningen i stand til at klare sig bedre næste gang, vandet stiger.

Platforme og beredskab

I de landsbyer, hvor Folkekirkens Nødhjælp arbejder, bygges der nu midlertidige huse på forhøjninger, der er store nok til at kunne klare de stigende vandmasser.

Samtidig bygges der i landsbyerne store platforme i fire meters højde med brønd og toiletter, hvor man kan søge tilflugt, når hvis vandet stiger yderligere.

Hele arbejdet - og multimedieproduktionen - er støttet af ECHO.


Giv et bidrag

sms

sult

til

1277 

og støt med

50 dkk 

Artikler ud fra emne