Når man støtter et godt produkt, vil man gerne vise det! Det gælder også for de mange små og mellemstore virksomheder, der køber kaffe, vand og chokolade fra buy aid, der donerer 10% af omsætningen til Folkekirkens Nødhjælp.
Derfor kan købere af buy aid produkter nu vise deres humanitære holdning overfor kunder og samarbejdspartnere med et særligt logo, som de modtager både som klistermærker og som webbanner til deres eventuelle hjemmeside.
”Vi har gjort den positive erfaring at nogle virksomheder, der har købt buy aid produkter, gerne vil kunne downloade vores logo. Det nye dobbelt-logo styrker relationen mellem buy aid, Folkekirkens Nødhjælp og virksomheden – og vi håber at kunne glæde rigtig mange med tilbuddet,” siger chef for Erhvervssamarbejde i Folkekirkens Nødhjælp Anne-Mette Nielsen.
