”Det er sådan set en sejr, at vores danske ambassadør stod fast på målene og tidsperspektivet i aftalen. Vi havde frygtet, at finanskrisen blev brugt som en undskyldning for at sænke ambitionerne og udskyde fristen for at nå 2015-målene helt til 2020. Men verdens ledere har nu bekræftet, at de stadig vil halvere sult og fattigdom til tiden,” siger generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, Henrik Stubkjær fra FN-topmødet i New York.
Men der er også malurt i bægeret. Flere af FN’s otte udviklingsmål halter bagefter; blandt andet stiger antallet af mennesker, der sulter, og de rige lande er langt fra at nå deres løfter om øget bistand inden 2015.
Ingen bindende handlingsplaner
”Slutdokumentet presser desværre ikke nok på dette punkt. Der er ingen konkrete bindende handlingsplaner eller sanktioner, hvis hverken de rige eller fattige lande lever op til det, som de har lovet,” siger Henrik Stubkjær.
Blandt de opløftende og visionære forslag på mødet er et forslag fra Frankrig. Sammen med blandt andre Norge og Spanien foreslår Frankrig, at man indfører en global skat på internationale finansielle transaktioner for at skaffe ekstra penge til at bekæmpe fattigdom. Et forslag, som statsminister Lars Løkke Rasmussen ikke vil afvise, men han mener, at der er lang vej til det kan blive til virkelighed.
”Det er positivt, at Danmark ikke blot blankt afviser et sådant innovativt forslag op, som ville sikre nødvendige ekstra penge udover de allerede afgivende bistandsløfter. Udover at skaffe penge, vil en skat på internationale finansielle transaktioner være med til at regulere markedet, så vi undgår de store og ødelæggende udsving i fødevarepriserne," siger Henrik Stubkjær.
