Guatemala er et parlamentarisk demokrati med valg hvert fjerde år. Stemmedeltagelsen i Guatemala har historisk været meget lav. Ved det seneste præsidentvalg i 2003 stemte 58 procent af de stemmeberettigede, hvilket er rekord i landets historie.
Den højreliberale Oscar Berger vandt valget i 1993 med 54,1 procent af stemmerne og blev indsat som præsident i starten af 2004.
Han tilhører Den Store Nationale Alliance, GANA, der er en koalition af tre partier, som står for en traditionel liberal økonomisk politik.
Berger bakkes op af Guatemalas traditionelle magtelite inden for landbruget og bankverdenen. Han er selv godsejer, advokat og tidligere borgmester i Guatemala By.
Øget vold
Hæren spiller fortsat en vigtig politisk rolle og har stor indflydelse i det guatemalanske samfund, hvor tilliden til de demokratiske institutioner er svag i store dele af befolkningen.
Den generelle sikkerhedssituation for befolkningen er desuden blevet forværret de senere år med øget vold og kriminalitet og et korrupt rets- og politivæsen.
Menneskerettighedsforkæmpere og ansatte i retsvæsenet udsættes stadig for trusler og overfald, og impunitet (straffrihed) er meget udbredt.
Mange af de ansvarlige for borgerkrigens massakrer er ikke blevet retsforfulgt, og menneskerettighedsorganisationer kæmper fortsat for at få retssystemet til at fungere og tage ansvar i forhold til både fortidens forbrydelser og de overgreb, som også sker i dagens Guatemala.
