sms

nød

til

1277

og støt med

150 dkk

(+ alm. trafiktakst)

En trompetfanfare for frihed
Print
De valgtilforordnede tæller nu stemmerne op i Sydsudan, og befolkningen glæder sig og fejrer det valgresultat, som mange tager for givet: En klar stemme for at skabe en ny og uafhængig nation.
17.01.2011

Biskop Paul Yugusuk ved ét af to afstemningscentre i Nisitu syd for Juba.

Bishop Paul Yugusuk står udenfor afstemningsstedet i landsbyen Nisitu, der ligger 15 kilometer syd for regionshovedstaden Juba. Han er fast besluttet på at blive den sidste, der afgiver sin stemme på dette valgsted, og han har sin trompet klar.

”Jeg vil blæse en fanfare for friheden til Sydsudan og slaveriets ophør,” erklærer han.

Indbyggerne i Nisitu blev i foråret 2010 udsat for en massakre, da de blev angrebet af oprørere fra Uganda - støttet af den sudanske regering. Over 120 mennesker blev dræbt.

”Jeg var med til at begrave dem i en massegrav derovre,” fortæller Paul Yugusuk og peger over mod de grønne bakker, der omkranser byen.

Mord midt i glæden

De smertefulde minder blev vækket til live i sidste uge, da omkring ti sydsudanesere blev myrdet, da de forsøgte at flytte fra den nordlige del af landet til den sydlige. Det var en gruopvækkende begivenhed midt i en valguge, der ellers har været præget af håb og glæde.

Afstemningscenter 2 i Nisitu. 120 ofre for en masakre i april 2000 ligger begravet tæt på centret.

Myrderierne mindede alle om, at der forude venter en kompliceret og farlig periode for alle i Sudan, uanset hvad valgresultatet måtte ende med.

Præsidenten for den sydlige region, Salva Kiir Mayardit Salva, sendte en skarp advarsel, da han talte efter messen i Juba’s Roman Catholic Cathedral søndag.

“Afstemningen er indtil videre forløbet roligt og næsten uden problemer, og vi har vist verdens befolkning, at vi er ordentlige mennesker. Så lad være med at handle ud fra et valgresultat, vi endnu ikke kender. Vi må fortsat samarbejde med vores partnere i regeringen i nord, for vi kan kun gennemføre dette sammen,” sagde han.

Bøn for fred

Ærkebiskop Paulino Lukudu Loro huskede folk på, hvordan kirken havde opfordret befolkningen til en 101-dages fredsbøn op mod valget.

FAKTA

En uges folkeafstemning om uafhængighed for Sydsudan er slut.

Interessen for at stemme har været overvældende.

Den tidligere amerikanske præsident Jimmy Carter er valgobservatør. Han vurderer, at valgdeltagelsen kan nå helt op på 90 procent og at afstemningen med storandsynlighed vil resultere i uafhængighed for det sydlige Sudan.

Det endelige valgresultat bliver først offentliggjort midt i februar.

Folkeafstemningen er en del af den fredsaftale, der i 2005 blev afslutningen på den længste borgerkrig i Afrika nogensinde.

“Det er en bøn for forandring i vores hjerter og en bøn om forandring i Sudan,” sagde han og lovede tilhørerne, at han ville bede fra nu og til den 9. juli.

Den dag udløber fredsaftalen mellem Nord- og Sydsudan, og afhængig af valgresultatet skal de to lande forhandle om en lang række udeståender.

På listen står fordelingen af olie- og vandressourcer og ikke mindst området Abyei, som både Nord- og Sydsudan gør krav på.

Som i Sydsudan skal der være en afstemning i Abyei, hvor indbyggerne skal stemme om området fremtidige status.

Afstemningen skulle have fundet sted, men der er ikke enighed om, hvem der kan stemme, og valget er udsat. Det skal dog finde sted i 2011.

Konflikterne om regionerne Darfur, Kordofan og Blue Nile er også uløste.

Afstemningsresultatet i Sydsudan forventes først offentligtgjort den 14. februar.

Men allerede søndag havde de lokale afstemningsstederne lov at offentliggøre deres del-resultater. De viste alle et overvældende flertal for, at Sydsudan løsriver sig.

Drømme

"Farvel Khartoum” udbrød Gibson Misa, da han læste afstemningsresultatet på sit lokale valgsted.

Ved Suk Hajer-valgstedet i Juba stillede en tidligere børnesoldat, Gibson Misa, sig op for at studere valgstedets resultat. Præcis en uge tidligere havde han stemt her i Suk Hajer.

“Stemmer for en stor fælles nation: 96. Stemmer for løsrivelse: 3289,” opremsede han og læste så tallene igen for at tjekke og være sikker. Og så glemte han alt om præsidentens formaninger. Han løftede sin arm og begyndte at vinke.

“Det er lige præcis, hvad jeg drømte om. Farvel Khartoum - farvel til det nordlige Sudan”, udbrød Gibson Misa.

Tekst og fotos: Nils Carstensen


Giv et bidrag

sms

sult

til

1277 

og støt med

50 dkk 

Artikler ud fra emne