| Øjenvidne i Gaza |
|---|
| I maj 2009 fik de første internationale medarbejdere fra Folkekirkens Nødhjælp tilladelse til at rejse ind i Gaza.
Læs flere indtryk
Læs også om |
Israelerne ved udmærket besked om tunnelerne, som efter krigen nu ligger fuldt synlige.
De ved, at størstedelen af Gazas handel nu foregår under jorden på trods af forbuddet mod at indføre varer.
De har bombet tunnelerne flere gange i de forløbne uger, og som regel – dog ikke altid – besvares bombardementerne med at militante palæstinensere affyrer et par af de notorisk upræcise
Også egypterne ved udmærket besked med tunnelerne, og mange egyptiske politifolk får sikkert deres del af kagen.
Men Egypten får ingen skatteindtægter af handelen – det gør Gaza heller ikke – og det gør heller ikke Israel, der dog opkræver en enhedspris på 1.000 dollars hvor hver eneste læs fragt, der kommer ’lovligt’ ind i Gaza – uanset indholdets art eller værdi.
Envejs trafik
Måske er det mest tragiske, at al kommerciel trafik gennem tunnelerne kun går den ene vej.
Arbejdsløsheden i Gaza er omkring 80 % og størstedelen af de arbejdsløse er 100 % afhængige af nødhjælp for at overleve.
Engang havde Gaza en livlig eksport af landbrugsprodukter til Israel ligesom området var selvforsynende med landbrugsvarer.
Men det har blokaden sat en effektiv stopper for.
I april måned 2009 var de eneste varer, der fik udførselstilladelse fra Gaza, fem læs nelliker - primært takket være den hollandske repræsentations benarbejde.
Så nok er forsyningerne af kommercielle og humanitære varer ind i Gaza vigtige
– men på nuværende tidspunkt er det måske endnu vigtigere, at Gaza får en chance for at sende varer ud.
