|
|
| Eleverne holdt loppemarked og løb i idrætshallen for at skaffe penge til Afrika. |
Sct. Norberts Skole i Vejle har tradition for i fastetiden at samle penge ind til nødlidende mennesker rundt omkring i verden.
Tidligere har skolen fx støttet minerydning i Angola, etablering af brønde i landsbyer i Malawi og hjælp til gadebørn i Sydamerika.
I år blev der samlet ind til trædepumper til fattige bønder i Afrika.
Med trædepumper bliver landsbyboerne i stand til at vande afgrøderne og derved høste to gange om året mod tidligere en gang.
”Skolepenge” til 24 ½ pumpe
En trædepumpe koster 1000 kr.
Målet var at samle penge ind til 12 pumper. Men da resultatet blev gjort op, viste det sig, at der var indkommet midler til dobbelt så mange, nemlig 24.573 kroner.
”Det er et forbavsende godt resultat, som slår alle hidtidige rekorder. Men eleverne er også gået til sagen med entusiasme og opfindsomhed”, siger viceinspektør Mogens Kjærgaard Larsen.
Loppemarked og langdistanceløb
Pengene er blandt andet kommet ind via et kæmpe loppemarked, som over 3 dage har været afholdt i skolens spisefrikvarter.
Her solgte eleverne legetøj, bøger og blade og hjemmebagte kager til fordel for indsamlingen.
En 3. klasse har via sponsorbidrag fra forældre og venner tjent 1900 kroner ved sammenlagt at løbe 1719 omgange i skolens idrætshal.
Holdningsskole
Sct. Norberts skole er en holdningsskole, båret af det kristne livs- og menneskesyn.
Ud over at give eleverne solide kundskaber og færdigheder bestræber skolen sig på at skabe en skolehverdag præget af medmenneskelig forståelse.
Derfor forsøger skolen også at give eleverne en forståelse for, at næstekærlighed også rækker ud til nødlidende mennesker i den store verden.
"Set i det perspektiv er vi meget glade for det flotte indsamlingsresultat, vi nu kan sende til Folkekirkens Nødhjælp,” siger Mogens Kjærgaard Larsen.
