sms

nød

til

1277

og støt med

150 dkk

(+ alm. trafiktakst)

Arbejdet for et mere retfærdigt samfund
Print
I Honduras arbejder Folkekirkens Nødhjælps lokale samarbejdspartner ASJ for, at honduranerne kender til deres rettigheder, og at rettighederne bliver overholdt i et samfund, der stadig kæmper mod korruption og manglende viden.
27.06.2011
Jovel kæmpede mod den internationale kæde Burger King og vandt sagen
© Maria Hastrup
Jovel blev fyret fra Burger King, fordi han ville organisere en fagforening. Jovel førte en retssag med hjælp fra ASJ og vandt.

I udkanten af Tegucigalpa, hovedstaden i Honduras, bag en høj mur finder man et treetagers hus. Her kæmpes for et mere retfærdigt honduransk samfund. Her holder ASJ til, og her mødtes jeg på en varm dag med Claudia Mendoza, en af de journalister, der arbejder på ASJs hjemmeside Revistazo.com.

Fortalervirksomhed og oplysning

ASJ står for Asociación para una Sociedad más Justa. Det betyder Sammenslutningen for et mere Retfærdigt Samfund. ASJ er en kristen organisation, der arbejder med fortalervirksomhed og med at oplyse sårbare befolkningsgrupper om deres rettigheder. 

Det er især de fattigste honduranere, uuddannede og kvinder, der ikke kender deres rettigheder og derved risikerer at komme i klemme i det honduranske retssystem eller simpelthen ikke har viden om, hvordan de kan kræve deres ret i forhold til f.eks. arbejdstagerrettigheder eller menneskerettigheder.  

Revistazo.com

Hver måned besøger 160.000 honduranere hjemmesiden revistazo.com – og det er et højt tal, når man snakker om et land, hvor mange er fattige og derfor ikke har computer eller adgang til Internet derhjemme.

Claudia Mendoza, journalist på revistazo.com
© Maria Hastrup
Claudia Mendoza er journalist på revistazo.com og skriver artikler til ASJ's hjemmeside

Claudia Mendoza blev ansat i 2004 som journalist på halv tid for at skrive artikler til ASJ’s hjemmeside, revistazo.com.

I dag arbejder hun fuld tid, og der er ansat yderligere to journalister og en webmaster. Desuden skriver eksterne journalister artikler til hjemmesiden, og man kan læse klummer fra syv forskellige personer.

De syv klummeskrivere repræsenterer alle sider af honduransk politik, for som Claudia siger: ”Det er jo meningssider. Og vi kan ikke bestemme, hvad folk skal mene.” 

På hjemmesiden kan man blandt andet læse historier om menneskerettigheder, arbejdsvilkår, love om gennemsigtighed og om honduranere, der kæmper mod systemet.

En lov om gennemsigtighed

I 2006 blev der i Honduras gennemført en lov om gennemsigtighed. Loven gør, at alle kan bede om indsigt i lokalt valgte politikeres udgifter og indtægter og er således en stor hjælp i kampen mod den udbredte korruption, man finder i honduransk politik.

Det kan dog være en kamp at få politikernes regnskaber udleveret – og den kamp er ASJ gået ind i. De opsøger alle politikere og beder om en oversigt over deres udgifter og indtægter, derefter går de det hele minutiøst igennem.

”Vi finder mange mærkelige ting”, forklarer Claudia: ”Fx var der en politiker, der havde givet 1.000 dollars til en organisation, og da jeg så prøvede at finde organisationen, viste det sig, at den slet ikke eksisterede.”

Ved sådanne sager går ASJ enten videre til retssystemet eller til pressen med historien.

Desuden bliver alle oplysningerne fra politikerne oplyst på revistazo.com, så alle honduranere til en hver tid kan gå ind og se, hvad deres lokalpolitikere bruger deres penge til.

Fremtiden

For at følge med fremskridtet har ASJ og Revistazo.com selvfølgelig fået en Facebook side. Desuden afholdes der seminarer for lokale journalister om, hvordan man laver afbalanceret og dybdeborende journalistik.

Alle på revistazo.com arbejder hårdt for at udvide hjemmesiden med mere information til glæde for det honduranske folk.

”Vi er og vil også i fremtiden gerne være frie til at skrive, hvad vi har lyst til at skrive på hjemmesiden. Vi har derfor ikke lyst til at være afhængige af reklameindtægter fra firmaer, der vil have en mening om, hvad vi skriver. Derfor er det nødvendigt for os at få penge fra organisationer som Folkekirkens Nødhjælp og lande som Danmark”, forklarer Claudia:

”Så please, bliv ved med at sende penge”, tilføjer hun med et skævt grin.

Af Maria Hastrup, praktikant, Folkekirkens Nødhjælp


Giv et bidrag

sms

sult

til

1277 

og støt med

50 dkk 

Artikler ud fra emne