Tyveriet blev opdaget i forbindelse med den årlige opgørelse af butikkens overskud og drejer sig om et beløb på 50.000 kroner.
”Vi er forurettede over, at man kan misbruge sit ansvar til at berige sig med indsamlede midler, som butikkens kunder har givet til verdens fattigste.
Vi gør en stor dyd ud af at passe på betroede midler og har derfor straks reageret med en politianmeldelse, og vi forventer pengene tilbagebetalt.
Vi ved, at sagen kun er en enkelt persons værk, og vi kan derfor trygt anbefale, at man handler i butikken i Ballerup, som er en butik, vi er meget stolte af,” siger Connie Yilmaz Jantzen, chef for Folkekirkens Nødhjælps nationale arbejde.
Chok - og nye procedurer
De øvrige frivillige genbrugsmedarbejdere i butikken i Ballerup er rystede over, at noget sådant kunne ske i deres butik.
Men medarbejdergruppen ser fremad og fortsætter arbejdet for verdens fattige.
Som konsekvens af sagen reviderer Folkekirkens Nødhjælp sine procedurer for butikkernes regnskabsaflæggelse.
Yderligere oplysninger
Rikke Hougaard Lorentzen, leder af genbrugsarbejdet, tlf. 3315 2800
