sms

nød

til

1277

og støt med

150 dkk

(+ alm. trafiktakst)

Albanien beder om hjælp efter eksplosionsulykke
Print
De albanske myndigheder har bedt Folkekirkens Nødhjælps minerydningseksperter om hjælp efter den voldsomme ammunitionsulykke uden for Albaniens hovedstad Tirana
16.03.2008

Lederen af Folkekirkens Nødhjælp minerydningsprogram i Nordalbanien Claus Nielsen er sammen med ammunitionsrydningsspecialist Jørgen Normann Bach på vej til Tirana for at hjælpe albanerne med at skaffe overblik efter den voldsomme ulykke, der har kostet et ukendt antal mennesker livet.

- I første omgang gælder det om at vurdere omfanget af ulykken, og identificere arten af ammunition samt risikoen for nye eksplosioner, siger operations chef DCA mine action Sam Christensen.

Samtidig er to af Folkekirkens Nødhjælp minerydningshold på vej fra det nordlige Albanien med udstyr til rydnings af ammunition.

Folkekirkens Nødhjælp har ryddet miner i det nordlige Albanien siden 2003.

Flere oplysninger:

  • dot Projektleder Claus Nielsen mobil +4521603878, +377 44635458 i Kosovo
  • dot Operations Chef DCA Mine Action Sam Christensen mobil +4525502141.

Giv et bidrag

sms

sult

til

1277 

og støt med

50 dkk 

Artikler ud fra emne