sms

nød

til

1277

og støt med

150 dkk

(+ alm. trafiktakst)

8,3 mio. kroner til børn i Kirgistan
Print
Arbejdet med udsatte børn i Kirgistan blev det projektet i Operation Dagsværks historie, der samlede flest penge ind til uddannelse
13.02.2006
© Lars Bertelsen

8,3 milioner kroner. Det blev det endelige resultat af Operation Dagsværks indsamling i 2005. Resultatet er endnu bedre end først antaget og indsamlingen har slået alle tidligere dagsværk-rekorder - både i forhold til antal deltagende elever og indsamlingsresultatet.

Med indsamlingen på de mere end otte mio. kroner – knap to mio. mere end forventet – og med deltagelse af over 36.000 elever på 156 af landets gymnasiale uddannelsessteder har Operation Dagsværks Kirgistan-kampagne vist, at danske unge ikke er ligeglade med verden.

Stor opmærksomhed i Kirgistan

”Det er fantastisk at opleve at danske unge i så høj grad engagerer sig i verden. De danske gymnasielevers solidaritet med arbejdende kirgisiske børn og unge har fået stor opmærksomhed i Kirgistan. Vores kampagne har været med til at sætte børns rettigheder på den politiske dagsorden” siger Cecilie Riecke fra Operation Dagsværks bestyrelse.

2000 børn skal tilbage i skole

Uddannelseprojektet i Kirgistan bliver udført af den kirgisiske børneorganisation Center for Protection of Children (CPC), i samarbejde med Folkekirkens Nødhjælp. Målet er at få mindst 2000 børn tilbage i skole.
Foredrag og diasshow på 156 skoler

Gennem mere end 20 år har Operation Dagsværk gennem oplysning sat fokus på de forhold unge i verdens fattige lande lever under, og over 350.000 elever har gennem deres dagsværk samlet mere end 90 mio. kr ind til udannelse af andre unge.

Fokus på fattigdom

156 skoler deltog på Dagsværkdagen i november 2005, heraf 10 HTX skoler. 60.000 elever så sidste år Dagsværks diasshow, som satte fokus på fattigdom og undertrykkelse i et af verdens nye u-lande – det postsovjetiske Kirgistan.

Dette års dagsværk går til uddannelse af unge i Sydafrika. Kampagnen kommer til at sætte fokus på den store gruppe af unge, der i dagens Sydafrika stadig er sat udenfor og lever et usikkert liv med kriminalitet og vold som en stor del af hverdagen.
Årets dagsværkdag bliver den 8. november 2006.

Kontakt: Cecilie Riecke, 2874 5861, Operation Dagsværks bestyrelse Kristian Nielsen, 2283 8586, Operation Dagsværks bestyrelse.


Giv et bidrag

sms

sult

til

1277 

og støt med

50 dkk 

Artikler ud fra emne