sms

nød

til

1277

og støt med

150 dkk

(+ alm. trafiktakst)

750.000 påvirket af monsunregnen i Pakistan
Print
Folkekirkens Nødhjælps lokale samarbejdspartner CWS P/A er i gang med at vurdere omfanget af oversvømmelserne og er parate til at sætte ind med nødhjælp, hvis den pakistanske regering anmoder om hjælp.
18.08.2011 af Marianne Lemvig
© Adnan Khan, CWS P/A
Mange familier i Badin i det sydlige Pakistan er blevet evakueret pga. oversvømmelserne

25 mennesker har indtil nu mistet livet på grund af oversvømmelser.

500 landsbyer er skyllet væk.

50.000 mennesker står uden hjem på grund af voldsomme regnskyl alene i distriktet Badin i Sindh i det sydlige Pakistan.

Afgrøder skyllet væk

Oversvømmede marker i Badin i det sydlige Pakistan, 2011
© Adnan Durrani, CWS-P/A
80 procent af markerne i Badin i det sydlige Pakistan er skyllet væk. Det forværrer fødevaresikkerheden i området markant. Der bliver mangel på mad, vurderer Foklekirkens Nødhjælps partner CWS P/A

Folkekirkens Nødhjælps samarbejdspartner CWS P/A melder, at 80 procent af afgrøderne i Badin ligger under vand. Badin i Sindh er hårdest ramt af oversvømmelserne.

”Bønderne i området er afhængige af deres afgrøder og kvæg, som nu er skyllet væk,” fortæller nødhjælpsarbejder Mette Hartmeyer fra CWS i Pakistan.

Mangel på mad

Fødevareusikkerheden er høj i det sydlige område af Pakistan og er nu yderligere forværret pga. de store vandmasser, som har ødelagt afgrøder.

”Bønderne i Badin er i forvejen udsatte og manglen på mad bliver nu markant forværret. Hvis eller så snart den pakistanske regering beder verdenssamfundet om hjælp er vi klar til at hjælpe” siger Mette Harmeyer fra CWS P/A.

Læs mere på Folkekirkens Nødhjælps samarbejdspartners hjemmeside:  www.cwspa.org


Giv et bidrag

sms

sult

til

1277 

og støt med

50 dkk 

Artikler ud fra emne