| Flodvand strømmer gennem en kanal i Anuradahapura den 24. december 2007 REUTERS/Stringer (SRI LANKA) |
Vedvarende regn i de nordøstlige og centrale dele af Sri Lanka har forårsaget massive oversvømmelser, som har gjort 200,000 mennesker hjemløse. Årsagen er, at monsunen i år er ekstra kraftig, og følgevirkningerne forværres af, at nogle af sluseportene til vandreservoirene ikke virker på grund af dårlig vedligeholdelse. Det betyder, at vandreservoirene flyder over og forårsager store oversvømmelser i de nærliggende områder. Dertil kommer floder og lagunesystemer, som også går over deres bredder.
Midlertidigt ly
De tusindvis af hjemløse familier har fundet midlertidig husly i skoler, templer og andre offentlige bygninger, hvor de bliver forsynet med mad, tøj, tæpper, hygiejne artikler, m.m. Det sri lankanske militær er involveret i distributionen af forsyninger fra luften, da transport af landvejen ikke er mulig mange steder pga. oversvømmelserne.
Myndigheder gør hvad de kan for at hjælpe de nødlidende, men Folkekirkens Nødhjælp samt andre humanitære organisationer er blevet anmodet om at hjælpe.
Lokale samarbejdspartnere
"I samarbejde med to af vores lokale partnerorganisationer, Sewalanka og OfERR Ceylon på østkysten, har vi uddelt mad og andre livsnødvendige forsyninger siden mandag," fortæller Folkekirkens Nødhjælps repræsentant i Sri Lanka, Henrik Fosseldorf.
Situationen vil sandsynligvis forværres, da vejrudsigten forudser mere regn de næste dage, dog skulle der være opklaring på vej i næste uge.
"Vi følger nøje situationen nøje og er i daglig kontakt med vores partnere på østkysten. Indtil videre har vi fået ansvar for at hjælpe 2,000 hjemløse familier, men det tal må sandsynligvis opjusteres. Koordineringen af hjælpearbejdet blandt de humanitære organisationer og myndighederne er hurtig og effektiv," siger Henrik Fosseldorf.
Vandstanden forventes at falde hurtigt, så snart regnen ophører, og de fleste familier vil kunne vende hjem, men derefter følger et større rehabiliteringsarbejde pga. beskadigede huse, ødelagt erhvervsudstyr og infrastruktur.
Fokekirkens Nødhjælp har indtil videre givet 200.000 kr. tilhjælpeabejdet i Sri Lanka.
