sms

nød

til

1277

og støt med

150 dkk

(+ alm. trafiktakst)

En million kroner til minerydning
Print
Folkekirkens Nødhjælp har modtaget en større fondsdonation til minerydning, som skal bruges i det stærkt mineplagede Angola
17.01.2006 af Peter Høvring

Glæden var stor, da Folkekirkens Nødhjælp modtog en check på hele 1.065.478 kroner fra Civilingeniør H.C. Bechgaard og hustru Ella Mary Bechgaards Fond til et minerydningsprojekt i Angola.

Det sker netop på et tidspunkt, da Folkekirkens Nødhjælp med en opfindelse oplever et større gennembrud inden for rydning af landminer, som hurtigere, mere sikkert og billigere kan spore landminer, så de er lettere at fjerne. Det tekniske navn er WADS (Wide Area Detection System), og det kombinerer moderne computer- og satellitnavigation med et terrængående køretøj.

”Det er en stor og vigtig opmuntring for os, at vi nu har modtaget en bevilling af denne størrelse. Den kommer på det helt rigtige tidspunkt. Det vil sætte os i stand til at videreudvikle og forbedre vores WADS-system og i sidste ende rydde flere kilometer mineret vej i Angola,” siger Sam Christensen.

Han er teknisk ansvarlig for Folkekirkens Nødhjælps minerydningsprogrammer og har været med til at udvikle systemet. Med en nøjagtighed på 30 cm kan det spore landminer ned i en meters dybde.

”Landminer er et stort problem langs vejene i Angola – de ligger i huller i asfalten og i rabatterne. Mange veje er lukkede, så man kan ikke færdes på grund af faren,” siger Sam Christensen.

Der findes ingen anden kendt metode, som kan spore landminer hurtigere og mere sikkert end WADS-systemet.

”Med WADS’en kan vi hurtigt få overblik over, hvor minerne ligger. Det betyder, at vi kan koncentrere os om de farlige steder og erklære resten af området minefrit. På den måde kan vi meget hurtigere og billigere end tidligere skabe forudsætninger for, at genopbygnings- og udviklingsarbejdet kan komme i gang igen,” siger han.

WADS-systemet startede sin test i mineramte områder med at identificere potentielle miner på vejen mellem Lukusse og Lumbala Kakenque i det østlige Angola i slutningen af 2005. Vejen er hovedfærdselsåren til adgang mod Zambia og Congo. Og det er herfra, flygtningene vender hjem efter borgerkrigen. På rekordtid blev 230 km vej kortlagt.

Efter WADS’en fulgte et minerydningshold, som nu kunne nøjes med at rykke ind på de afmærkede steder og rydder minerne. Tidligere skulle hver eneste meter vej gennemgås manuelt.

Når vejene er ryddet for landminer, er der i bogstaveligste forstand åbnet op for genopbygning og udvikling af det borgerkrigshærgede Angola.


Giv et bidrag

sms

sult

til

1277 

og støt med

50 dkk 

Artikler ud fra emne