19.500 indsamlere over hele landet trodsede kulde – og flere steder sne – for at stoppe den stille sult. Hele 14 millioner kroner blev det til på indsamlingsdagen, og med indtægterne fra girokort når den samlede indsamling forhåbentlig op på 14,5 millioner kroner. Det betyder, at Folkekirkens Nødhjælp kan gennemføre de planlagte projekter for sultende mennesker i blandt andet Indien, Etiopien og Malawi
"Vi overvandt Muhammed-krisens negative indflydelse," konkluderer en glad og taknemmelig generalsekretær Henrik Stubkjær.
Op ad bakke
Mads Klæstrup Kristensen, der koordinerede årets indsamling, har også prøvet at stå for Folkekirkens Nødhjælps indsamling til tsunami-ofrene. Han mærker en tydelig forskel.
"Det var klart op-ad-bakke denne gang, fordi den offentlige debat hele tiden har handlet om Muhammed-tegningerne. I medierne har der været en tendens til at beskrive komplekse problemstillinger i "dem mod os", og det har i nogen grad smittet af på vores indsamling, selv om det netop nu er et godt tidspunkt at vise, at vi står sammen om at hjælpe og række ud til verdens fattigste."
Under tsunami-indsamlingen var ønsket om at hjælpe i fokus, og beretningerne om katastrofens omfang kunne følges i alle medier.
Ved sogneindsamlingen oplevede mange indsamlere, at folk ikke var hjemme.
"Men heldigvis vil de, der ikke var hjemme, i de fleste tilfælde finde et girokort i postkassen, så de også får en chance for at stoppe den stille sult", tilføjer Mads Klæstrup Kristensen.
Hele 1.262 sogne deltog i indsamlingen, og det er den største opbakning nogensinde. Det svarer til, at 67 procent af husstandene i Danmark fik besøg af Folkekirkens Nødhjælp.
Sønderjyllands Amt oplevede en fremgang på næsten ti procent. En kommune som Vejle, hvor tre nye sogne kom med i indsamlingen, kunne indberette en fin fremgang med næsten fem procent.
Det går pengene til
| Årsagerne til sult er mange. Med penge fra sogneindsamlingen 2006 støtter Folkekirkens Nødhjælp projekter, der kan hjælpe tusindvis af fattige til at få mad på bordet. I Mellemamerika, Afrika og Asien får fattige blandt andet hjælp til køkkenhaver, mikrokreditter, organisering, og de lærer om bedre dyrkningsmetoder, og hvordan de skal gøre krav på deres rettigheder. |
