sms

nød

til

1277

og støt med

150 dkk

(+ alm. trafiktakst)

Private støtter minerydning
Print
Flere danske fonde har støttet minerydningen i Albanien, men der kom for alvor vind i sejlene, da Folkekirkens Nødhjælp lancerede kampagnen "Lars og Lone rydder Albanien".
21.11.2006 af Peter Høvring

Ideén bag kampagnen var, at en række kendte danskere med det eneste tilfælles, at deres fornavne var Lars eller Lone, satte sig for at skaffe over en million kroner til minerydningsarbejdet. De opfordrede i den forbindelse alle Danmarks Lars’er og Lone’r til at støtte arbejdet.

Støtte til minerydning

• Humanitær minerydning koncentrerer indsatsen om de landminer, som direkte påvirker menneskers liv og færden. Det vil sige langs veje og stier, i marker og ved brønde, hvor man samler bær og brænde og omkring huse og skoler.

• Minefaren bliver altid kortlagt sammen med den lokale befolkning, som bedst ved, hvor det er vigtigt, at landminerne fjernes.

"Afslutningen af arbejdet i Albanien er også en cadeau til alle, som deltog i indsamlingsarbejdet," siger Henriette Hansen, der som corporate fundraiser i Folkekirkens Nødhjælp var med til at skabe ideén bag kampagnen.

Blandt støtter til minerydningen i Albanien finder man også firmaet Zealand Care, som leverer hjælpemiddelservice til danske kommuner:

"Vores samarbejde om minerydning har ikke nogen direkte kommerciel betydning for os. Men det betyder meget på de interne linjer, at firmaet gør noget, som svarer til dets humanitære profil og livssyn. De ansatte er meget interesserede i at følge arbejdet," siger marketingschef Jannik Hultén, som var i Albanien sammen med to andre medarbejdere fra Zealand Care. Alle tre vendte tilbage fyldt med entusiasme og ønsket om at fortsætte indsatsen.

 


Giv et bidrag

sms

sult

til

1277 

og støt med

50 dkk 

Artikler ud fra emne