sms

nød

til

1277

og støt med

150 dkk

(+ alm. trafiktakst)

Artikler om: Erhvervssamarbejde

Nye bygninger forvandler et nedslidt sundhedscenter i Thembe i Malawi til et moderne sundhedscenter
Bilkas medarbejdere får nu chancen for at starte deres helt egen indsamling blandt venner og bekendte. Pengene går til de fire sundhedscentre, som Bilka genopbygger i Malawi.
Medarbejderne samler ind via deres netværk, de arrangerer amerikansk lotteri, gospelkoncert og stand-up comedy. Kunderne kan købe Billie-ulve, Malawibrød og shoppingbags. Aktiviteterne sker til fordel for befolkningen i Malawi, og de penge, der samles ind, skal bruges til renovering af fire sundhedscentre.
Der bliver slidt og slæbt og hamret og banket på Chiringa Health Centre, ét af de sundhedscentre i Malawi, der nu bliver renoveret med penge fra Bilkas indsamling Tænk stort - med små bidrag. Byggeriet i fuld gang.
Kunder, leverandører og medarbejdere i varehuskæden Bilka har nu indsamlet 10 millioner kroner gennem samarbejdet ”Tænk stort - med små bidrag”. Pengene skal bruges til renovering og nybyggeri af fire sundhedscentre i Malawi.
På under tre år har 12.000 danske elforbrugere ved hjælp af NØDSTRØM sikret flere end to millioner kroner til Folkekirkens Nødhjælps arbejde med klimatilpasning i verdens fattige lande.
Folkekirkens Nødhjælp inviterede den 29. november til et julearrangement for at takke de donorer, der i 2011 har ydet en særlig indsats. Bilkas direktør Henrik Libak deltog og fik H.K.H. Prinsesse Marie til bords.
Et ustabilt klima med tørkeperioder har fået lokale landsbyboere til at satse på dambrug som supplement til deres traditionelle landbrug.
Bilkas kunder, ansatte og samarbejdspartnere har på rekordtid indsamlet et millionbeløb til at hjælpe bl.a. gravide og barslende kvinder i Malawi. Målet for indsamlingen til sundhedscentre fordobles nu.
Fem erhvervsledere har netop besøgt Malawi og fået syn for sagn. Udviklingsarbejdet nytter og giver malawianerne håbet tilbage.
TILBAGE